Nekdanji hram učenosti, zdaj pa kulturni dom


Za šmarješko občino, predvsem pa za Belo Cerkev, je bil ponedeljek, 15. junij, pomemben dan. Namenu so slovesno predali nov kulturni hram, imenovan Hiša žive dediščine. Občina Šmarješke Toplice jo je s pomočjo nepovratnih evropskih sredstev zgradila na mestu nekdanje osnovne šole, na trgu pri cerkvi in pokopališču.

Hišo žive dediščine je prva odklenila in na stežaj odprla vrata najstarejša še živeča učenka nekdanje šole, 95-letna Pepca Kopina z Vinjega Vrha. Ključ ji je predala županja Bernardka Krnc. Pridobitve, ki jo je blagoslovil šmarješki župnik g. Andrej Golčnik, so bili veseli tudi nekdanji učenci belocerkovške šole, ki so javno obujali zanimive spomine na šolske dni: Marjanca Dežman, Milena Činkole, Marjan Maznik, Avguštin Hodnik, Jože Dulc, Alojz Miklavčič, idr.

Kulturni hram je uradno predal namenu sekretar na kulturnem ministrstvu Anton Peršak. V nagovoru je številnim zbranim občanom in gostom, med katerimi so bili tako župani sosednjih občin kot direktorji oz. predstavniki pomembnih ustanov, pa tudi dva častna občana šmarješke občine – dr. France Cvelbar in dr. Stane Granda – spregovoril o pomenu poznavanja preteklosti in pozitivnega odnosa do spomina, kar predstavlja tudi Hiša žive dediščine v Beli Cerkvi.
Tri prejemnice občinskih priznanj
Na slavnostni seji Občinskega sveta Občine Šmarješke Toplice so za svoje večletno prizadevno delo tri občanke prejele priznanje. To so: upokojena učiteljica OŠ Šmarjeta Anica Bobič iz Šmarjeških Toplic, ki že vsa leta deluje za mlade, jih spodbuja k spoznavanju domačega okolja, aktivna je na turističnem področju, zbira gradivo o domačem kraju, napisala je tudi knjigo; Martina Hribar iz Družinske vasi je nepogrešljiva v mnogih društvih, dobre volje vedno sodeluje na raznih prireditvah, od kulturnih do turističnih; Angelca Stezinar iz Orešja, dolgoletna aktivna članica Društva podeželskih žena Šmarjeta, je prejela že več državnih priznanj, s svojimi dobrotami vedno sodeluje na raznih prireditvah. Občinska priznanja sta jim izročila županja Bernardka Krnc ter podžupan in predsednik mandatne komisije Aleksander Durič
V Zwittrovi dvorani, poimenovani po priznanem slovenskem zgodovinarju, znanstveniku in zavednem Slovencu ter belocerkovškem rojaku dr. Franu Zwittru, je sledila slavnostna seja Občinskega sveta, glavna govornica pa je bila Zwittrova hči, dr. Anja Dular, priznana arheologinja in bibliotekarka, letošnja Valvasorjeva nagrajenka za življenjsko delo. Povedala je marsikaj pomembnega o svojem očetu, predvsem pa o njegovi mami, svoji babici Franji Majzelj, poročeni Zwitter, ki je bila izredna ženska.

Županja Občine Šmarješke Toplice Bernardka Krnc je v nagovoru prikazala, kako je potekala uresničitev ideje, da je na mestu stare in propadajoče osnovne šole, ki je bila vrsto let središče kulturnega in družabnega življenja v Beli Cerkvi, zrasel sodobno urejen kulturni hram. Občini je uspelo na razpisu kulturnega ministrstva, lani je prejela dobrih 847 tisoč evrov nepovratnih evropskih sredstev, preostanek sredstev do vrednosti investicije, ki 1.039,795 evrov, bo zagotovil občinski proračun.
Kot najugodnejši izvajalec del je bila izbrana novomeška GPI Tehnika iz Novega mesta, ki je po županjinem mnenju dobro in v roku opravila svojo nalogo. Županja se je prav vsem zahvalila za sodelovanje, pomoč in podporo pri projektu, tudi svojim sodelavcem iz občinske uprave. Krajani Bele Cerkve, občinski svetniki ter tudi Škrat Vini pa niso pozabili tudi nanjo in jo presenetili z darilci.
Belocerkovci, veseli pomembne pridobitve v kraju, so postavili tudi 30-metrski mlaj.
V Hiši žive dediščine je veliko prostorov: Zwittrova dvorana s sto sedeži, kjer bodo potekale prireditve, tu bodo imeli vaje godbeniki…; Soba žive dediščine seznanja s kulinariko tega območja, v Sobi naših prednikov je mogoče spoznati, kdo je v teh krajih pustil največji pečat; v Sobi ustvarjalnosti bodo potekale razne delavnice, najmlajšim pa je namenjena Škratova soba, kjer bodo otroci spoznali legendo o belocerkovškem škratu Viniju in druge pripovedke in legende. Svoj prostor s sodobno opremljenim enološkim laboratorijem so dobili tudi belocerkovški vinogradniki.
Prireditev je, kot je že navadi v Beli Cerkvi, zasnovala in vodila Majda Kušer Ambrožič, pri realizaciji tehničnega dela ji je pomagal mož Branko, ki vodi Godbo na pihala Šmarješke Toplice. Ta je skrbela za prijetno vzdušje pred novim kulturnim hramom, na slavnostni seji pa sta nastopili mladi glasbenici Eva in Ana Zec.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se