Metodine Sanje so večne


Prav na 8. marec, dan žena, se je s svojo prvo samostojno likovno razstavo v gostilni Domen predstavila ljubiteljska ustvarjalka Metoda Turk, doma iz Šmarjeških Toplic.

Kot pravi, se je želela najprej predstaviti domači javnosti, »svojemu kraju, svojim ljudem in vesela sem tako lepega obiska.« Razstavo, ki jo je avtorica naslovila po naslovu pesniške zbirke njej zelo ljubega pisatelja Ferija Lainščka Sanje so večne, je odprl gostitelj, Domen Zorko, slikarko pa je predstavil voditelj prireditve Maks Starc.
Metoda Turk je upokojena profesorica razrednega pouka, ki je bila že od najzgodnejših otroških let zelo občutljiva in dojemljiva za razna dogajanja na umetniškem področju. Zato ni čudno, da svoja doživetja pogosto izrazi tako z besedo kot s čopičem. Zadnjih pet let, odkar je upokojena, ima za likovno ustvarjanje več časa. Slika zlasti v akrilni in akvarelni tehniki, kjer pridejo še posebej do izraza njene žive barvne kombinacije ter včasih kar drzne poteze čopiča. Na prvi samostojni razstavi se predstavlja z okrog tridesetimi slikami, ki jih je razdelila v tri sklope: Prinesi mi rože, ki divje cvetijo, kjer se predstavi tako s tihožitji kot ženskimi figurami, Tukaj sem doma - njen slikarski motiv so pogosto domači kraji, od Vinjega Vrha, Kronovega, pa Novega mesta itd., 3. sklop slik pa nosi naslov Babica, narišiva mavrico. V ateljeju Metodi namreč pogosto družbo dela 7-letna vnukinja Tiara, ki se tudi rada preizkuša v slikanju in na razstavi se z nekaj deli predstavlja tudi deklica.

Turkova je hvaležna vsem mentorjem, ki so ji pomagali v svetu slikanja, najbolj pa prvemu v Likovno kulturnem društvu Mavrica Marjanu Mazniku, katerega članica je, za podporo in pomoč pa se zahvaljujem vsem prijateljem, najbolj pa svoji družini in možu Borisu.

Domačo umetnico je zaradi lepega ustvarjanja in poguma, da se predstavi domači javnosti, pohvalila županja Občine Šmarješke Toplice Bernardka Krnc, najlepše darilo slikarki pa je bil gotovo izreden obisk otvoritve razstave, ki ga na takih dogodkih nismo vajeni. Obiskovalci, ki so lahko uživali tudi v prijetnem kulturnem programu - oblikovali so ga učenci Glasbene šole Medle ter Glasbene šole Marjana Kozine iz Novega mesta ter učenec harmonike Klemna Hribarja Anže Hočevar, nekaj svojih pesmi pa je povedal tudi Maks Starc - so se po otvoritvi radi še zadržali, saj so pridne kolegice iz skupine Šole zdravja Šmarješke Toplice skupaj z gostiteljem Gostilne Domen, članicam Društva podeželskih žena in deklet Bela Cerkev, kolegicam iz LKD Mavrica Novo mesto, sosedam iz občine Kozjane ter prijatelji pripravile pravo pojedino dobrot.
Razstava, ki je tudi prodajna, bo v gostilni Domen na ogled do 3. maja, vsak dan med 12. uro in 20. uro (razen ponedeljka).
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se