Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Kako so se igrali nekoč


J. S.
5. 11. 2016, 14.30
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

delavnica_igre_nekoc__001.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Delavnica igre nekoc_ 001
delavnica_igre_nekoc__005.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Na novembrski delavnici v okviru Sobotnih galerijskih dopoldnevov so udeleženci spoznavali, kako so se igrali nekoč. (Foto: J. S.)
delavnica_igre_nekoc__009.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Tokratno delavnico je vodila etnologija Alenka Stražišar Lamovšek.
delavnica_igre_nekoc__002.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Na delavnici so otroci tudi ustvarjali.

V trebanjski Galeriji likovnih samorastnikov so dopoldne gostili novembrsko delavnico v sklopu projekta Sobotno galerijsko dopoldne, ki ga pripravljajo vsako prvo soboto v mesecu. Tokrat so se udeleženci z etnologijo Alenko Stražišar Lamovšek vrnili v preteklost in spoznavali, kako so se igrali nekoč.

»Z otroki smo se najprej pogovarjali, s čim se radi igrajo in to primerjali s tem, kako so se igrali v preteklosti, pa o tem, da včasih ni bilo mogoče igrač kar kupiti v trgovini, temveč so si jih morali izdelati sami,« pripoveduje Stražišar Lamovškova. Kot še pravi, so se nekdaj največ igrali med dežjem in pozimi, igrali pa so se pod kozolcem, kjer so naredili gugalnice, se igrali bližanje, klnčkanje, ristanc, špano ali mlin, kozle zbijati in podobne družabne igre. Udeleženci dopoldanske delavnice so tudi spoznavali, katere igre so se otroci nekoč igrali na paši.

V nekaterih starih družabnih igrah so se na delavnici preizkusili tudi sami in hkrati ustvarili kar nekaj izdelkov. »Upam, da si bodo otroci namesto kvadratnih zaslonov raje izbrali take družabne igre, ki jih lahko izdelajo tudi sami. Mislim, da jim mora biti včasih tudi malo dolgčas, da si izmislijo kakšne nove igre,« je ob tem še povedala vodja današnje delavnice.

Sobotne galerijske dopoldneve bodo v Trebnjem nadaljevali decembra, ko se bodo udeleženci spoznali s slovensko tradicijo vezenja in z Andrejko Vabič Nose izdelovali unikatne voščilnice. Januarja pripravljajo delavnico z Zdenko Bukovec, na kateri bodo obujali spomine na panjske končnice, spoznavali njihovo vlogo in jih tudi poslikali. Februarja bodo z Ireno Blaznik ustvarjali z glino, marca bodo z Nino Kolar izdelovali cvetje iz žice in aprila origamije, niz delavnic pa bodo zaključili z majskimi Plesnimi migalnicami, ko bodo zaplesali z Urško Barle.

Sobotne galerijske dopoldneve, ki so namenjeni predvsem otrokom, sicer pripravlja trebanjska izpostava Javnega sklada za kulturne dejavnosti v sodelovanju z Zvezo kulturnih društev Trebnje, Galerijo likovnih samorastnikov Trebnje in CIK-om Trebnje.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.