Folklorni plesi na LU Krško - povštertanc, špegutanc, zibenšrit ...

##IMAGE-3954925##
Na LU Krško je začel delovati folklorni krožek v decembru 2015. Obiskuje nas 10 članic, pod strokovnim vodstvom naše odlične mentorice Tatjane Uduč, dobitnice visokega priznanja KS Senovo za leto 2015, za delo v folklorni dejavnosti. Čestitamo!
Najprej nas je mentorica seznanila z značilnostmi folklornih plesov širom po Sloveniji. Tako smo spoznale tudi narodno nošo, specifično za posamezne pokrajine. Izvedele pa smo tudi, da v Posavju plešemo KOZJANSKE IN ŠTAJERSKE folklorne plese, katere spremlja naš harmonikar prof. STANE CETIN. Pri samem krožku smo se seznanile s pomenom posamičnih besed, ki jih uporabljamo pri folklornih plesih. Tako smo spoznale kar cel SLOVARČEK teh besed. Naj naštejem le nekatere. Recimo k skupinskim folklornim plesom spadajo plesi: VREČO ŠIVAT, KOVTRI, POVŠTERTANC, ŠPEGUTANC, PLES Z METLO, PLES S STOLI, DALJE ČINDARA ALI KAČO VIT, ŠPIC POLKA, ZIBENŠRIT, POLKA IN VALČEK.
Celoten folklorni ples pa izhaja že iz srednega veka. V tem davnem času je bil spremljevalni instrument OPREKELJ s strunami, podoben cimbalam. Oprekelj je tudi predhodnik harmonike. Danes pa vse folklorne plese spremlja harmonika. Vsi folklorni plesi so folklorizirani ljudski plesi, ki so množično razširjeni iz podedovanega izročila naših prednikov.
Danes pa tudi gojimo ples, da povečujemo svojo gibljivost, se sproščamo in izboljšujemo samopodobo. Ples je pravo terapevtsko sredstvo in se ga uporablja, kot sredstvo za izboljšanje našega čustvenega, kognitivnega, socialnega in fizičnega stanja. Pa še to, ples tudi preventivno vpliva proti izgubi spomina. To je zlasti pomembno, da se zaščitimo pred demenco in pred stresom. Končno pa pri izvajanju plesnih gibov tudi osebnostno rastemo ter si tako enakomerno razvijamo, obe hemisferi naših možganov.
Naš krožek se bo predstavil na zaključni prireditvi, kjer bodo zastopane dejavnosti vseh krožkov na LU Krško. Prireditev bo v dvorani Glasbene šole Krško, s prikazom venčka izvirnih, starih, slovenskih folklornih plesov, ki so značilni za štajersko in kozjansko področje. Te plese so nekoč že plesali naši predniki. Pa še to, malokatera država se lahko pohvali s toliko raznolikimi pokrajinami, kot ravno naša domovina. Za te pokrajine so značilne raznolike narodne noše in enako ljudski in folklorni plesi.
Na tem skromnem koščku Slovenije najdemo: biotope, zelene ravnine, polja, gozdove, cvetoče travnike, visoke gore, jezera, kraške jame, morje,… Zato smo lahko upravičeno ponosni, na pestro konfiguracijo naše domovine. Zato bodimo tudi ponosni, da smo Slovenci! Zavedajmo se vsakič svojih slovenskih korenin! Imejmo radi Slovenijo! Na LU Krško se trudimo, da bi obudili NAJSTAREJŠE, LJUDSKE FOLKLORNE PLESE, ker bomo s tem znatno pripomogli, da le-ti nikakor NE bodo šli v pozabo. Zato rade in s ponosom plešemo, slovenske, folklorne plese, saj se tako v polni meri zavedamo svoje identitete. Zavedamo pa se tudi svojega pomembnega poslanstva – to je, da bomo z veseljem prenesle slovenske folklorne plese, na naš mladi rod.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se