Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Župani vendarle podpisali pogodbo o sofinanciranju Suhokranjskega vodovoda


Besedilo in fotografije: R. N.
16. 7. 2016, 17.30
Posodobljeno
18. 07. 2016 · 07:08
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

img_8882.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
IMG_8882
img_8903.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Pogodbo sta podpisala ministrica za okolje Irena Majcen in Franc Škufca, župan občine Žužemberk, ki je nosilka projekta.
img_8919.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Sledil je še podpis ostalih županov.
img_8923.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Ministrica je vsem zaželela uspešno delo, saj bodo morali v projekt vložiti ogromno energije.
img_8929.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Kot se za takšno zgodovinsko priložnost spodobi, pa so vsi nazdravili še s kozarčkom penine.

Župani Občin Žužemberk, Mirna Peč, Dolenjske Toplice, Kočevje in Dobrepolje so z ministrico za okolje in prostor Ireno Majcen danes ob poldne v grajski kleti žužemberškega gradu vendarle podpisali pogodbo o sofinanciranju tako imenovanega projekta Suhokranjski vodovod, ki predvideva naložbo v skupnem znesku dobrih 36 milijonov evrov.

Franc Škufca, župan občine Žužemberk, ki je nosilka projekta, je ob podpisu povedal, da bodo nekaj manj kot tri četrtine naložbenega denarja dobili iz evropskih virov in od države, razliko pa bodo prispevale partnerske občine. "Od tega trenutka bomo lahko tudi vlagali zahtevke za vračila sredstev tako iz države kot tudi iz Evrope, denar pa bomo vlagali v hitrejšo izgradnjo, vsaj računamo po projektu in po zagotovilih ministrstva zaključek do konca leta 2018. Seveda dokumentacije, uporabna dovoljenja in pa priključke pa še v letu 2019," je še dodal Škufca.

V projekt Suhokranjski vodovod je vključenih 11.231 prebivalcev v vseh petih občinah, od tega jih bo 834 priključenih na novo, večinoma v občini Žužemberk. Vključuje 152.085 m cevovodov, od tega novogradnje v dolžini 85.675 m, hidravlična izboljšava s povečavo profilov bo v dolžini 66.410m. V projekt je vključenih 7 novih in 9 obstoječih vodohranov, 2 obstoječi in 5 novih črpališč, 16 razbremenilnih jaškov in 18 redukcijskih, pa tudi 11 merilnih jaškov.

Po besedah Škufce nanj čakajo že več kot desetletje, saj prve aktivnosti, ki so vsebovale idejne študije in ocene vrednosti, segajo že v leto 2005. Z ministrstvom za okolje so kmalu zatem podpisali tudi sporazum o sofinanciranju potrebnih študij, do leta 2013 so nato pripravljali ustrezno dokumentacijo in zagotovili 34 gradbenih dovoljenj, ki po predlanskem podaljšanju veljajo do leta 2018, je dodal.

Mnoge občine so z deli začele že pred leti, čeprav takrat še ni bila podpisana pogodba o sofinanciranju. A občine so od države imele zagotovilo, da se jim bo gradnja z lastnim denarjem kasneje upoštevala kot njihov vložek v projekt. Tako so v občini Žužemberk zgradili črpališče, naredili povezavo z vodohranom v Mačkovcu, trenutno pa potekajo vzpostavitev povezav z vodohranom v Zafari. Z gradnjo Suhokranjskega vodovoda so začeli tudi že v Mirni Peči. "Mi smo že začeli v lanskem letu tako kot ostale občine. Začeli smo z urejanjem vrtine in pa črpališča, v letošnjem letu pa bomo to tudi dokončali. Za nas so ta sredstva letos v manjši meri, drugo leto pa začnemo z večjimi koraki, kajti letos imamo v naši občini tudi izgradnjo športne dvorane," je povedal mirnopeški župan Andrej Kastelic, ki je poudaril, da je osnovni namen tega vodovoda povezava občine med sabo. "To pomeni, da če nekje zaškripa, so vodotoki tako narejeni, da nobena občina ne bo ostala brez vode," je še dodal.

S projektom pa še niso začeli v občini Kočevje. "Moje stališče je bilo nekoliko drugačno od kolegov. Prepričan sem bil, da ni dobro prehitevati, ker se nam lahko na neki točki zgodi zamik, ali pa morda celo ne podpis. Hkrati imaš račune v hiši, ki jih je treba plačati. Mnenje je bilo, da lopata ne bo šla na teren, dokler nimamo zagotovila črpanja virov, ker se lahko spravimo v situacijo, da postanemo nelikvidni, kar bi bilo zelo nespametno početi, glede na to, da mora občina zagotavljat plačevanje vrtcev, šol in ostalih zadev," je povedal župan Kočevja Vladimir Prebilič. Ob tem je opozoril, da bodo morale sedaj občine vložiti veliko energije, da bodo obvladale stroške in da bodo ti stroški res upravičeni ter da bodo dobili vsa sofinanciranja. Potrebno bo tudi dobro sodelovanje med samimi občinami, po njegovem mnenju pa bo veliko energije treba vložiti še v to, kako bodo, ko bo vodovod zgrajen in prevzet, usklajevali cene in obvladovali stroške takšnega sistema.

Ministrica Majcnova je ob podpisu pogodbe opozorila na operativni program za kohezijsko politiko med letoma 2014 in 2020, v katerem je za vodooskrbo in za infrastrukturo za čiščenje odpadnih voda namenjenih 250 milijonov evrov. Vlada pa se je zavezala, da v okviru navedenih sredstev izvedejo enajst projektov, ki so bili prijavljeni že v prejšnjem operativnem programu za obdobje med letoma 2007 in 2014, a je takrat zmanjkalo denarja.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.