Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Učitelji in učenci OŠ Trebnje oblikovali Učno pot od pašnika do sladoleda


<strong></strong>Petra Pristavnik
8. 5. 2023, 10.45
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

_zzletak__1_.jpg
Letak
_zzletak__2_.jpg

OŠ Trebnje je v šolskem letu 2021/22 in 2022/23 kot partner Dobrot Dolenjske sodelovala pri projektu Poslovne priložnosti na podeželju z zasnovo in s promocijo učne poti za mlade Od pašnika do sladoleda. Naše vodilo pri zasnovi poti je bilo ozaveščanje osnovnošolcev o pomembnosti lokalne samooskrbe in kratke dobavne verige. Priprava učne pešpoti je potekala skozi celo šolsko leto. Pri pouku smo z učenci raziskovali storitvene obrate v naši okolici in se pogovarjali o pomenu lokalne pridelave in proizvodnje. Učenci so izdelali pot od surovin do končnega izdelka, kjer so upoštevali možnost lokalnih potencialov. V okviru šolske skupnosti so učenci zapisali predloge aktivnosti, ki bi bile za njih zanimive na učni poti. Najbolj pogoste predloge smo vključili v oblikovanje aktivnosti na samih točkah pešpoti. Raziskali smo možnosti za sodelovanje z različnimi lokalnimi ponudniki storitev. Našemu povabilu so se pozitivno odzvali Ekološka kmetija in sirarna Kukenberger, Sadjarska kmetija Uhan in Zavod Dobrote Dolenjske. Poiskali smo najbolj ustrezno in najbolj varno pot med postojankami. Smiselno smo določili začetek in konec poti. Celotno pot smo tudi večkrat prehodili in izrisali zemljevid. Z učenci smo posneli fotografije na vseh treh točkah. Učitelji in učenci smo pripravili vsebinsko zasnovo, ki smo jo posredovali v pregled tudi vsem vključenim partnerjem in Dobrotam Dolenjske.

Na osnovi vsebinskega programa smo oblikovali zloženko, ki bo na voljo na vseh lokacijah in bo služila kot vodilo pri obisku poti. V zloženki je naveden nabor izvedljivih aktivnosti na posamezni točki. So pa aktivnosti na posamezni delavnici plačljive, saj z njimi posegamo v čas zaposlenih na kmetiji, pokriti pa je potrebno tudi stroške živil za degustacijo. Več informacij bodo zainteresirani pridobili pri Zavodu Dobrote Dolenjske, ki bo poskrbel tudi za rezervacijo terminov poti.

Zunanji izvajalec je po scenariju, ki so ga pripravili učenci z mentorico izbirnega predmeta, posnel kratek video, v katerem je predstavljena učna pot. Le-to smo preizkusili tudi z učenci OŠ Trebnje. Pozorni smo bili na časovno ustreznost poti, ustreznost predstavljenih vsebin na lokacijah in na privlačnost posameznih aktivnosti. Naj omenim, da smo prehodili celotno 7 km dolgo pot od Dobrot Dolenjske do Sadjarske kmetije Uhan in potem do Ekološke kmetije in sirarne Kukenberger ter izvedli delavnice v skrajšanem času na vseh treh postojankah.

Učna pot se nahaja v Trebnjem in okoliških vaseh ter zaobjame postopek izdelave mlečnega sladoleda iz lokalno pridelanega mleka.

- Začetna točka učne poti je Ekološka kmetija in ekosirarna Kukenberger, kjer se ukvarjajo s pridelavo in predelavo senenega ekološkega mleka. Na kmetiji si boste lahko ogledali živali v hlevu ali na pašniku, predstavili vam bodo dejavnosti na kmetiji, predstavili vam bodo delo kmeta in drugih poklicev, ki lahko najdejo delo na njihovi kmetiji. Izdelali boste čisto svoj skutni namaz z različnimi dodatki, poskusili boste vrhunske mlečne izdelke, ki jih pridelujejo na kmetiji (jogurt, sir, skuto), poskusili se boste v molži modela krave, možna pa je tudi krajša vožnja s traktorjem na zavarovani prikolici.

- Pot se nadaljuje najprej po urejenem pločniku, nato pa po neprometni cesti in urejenem kolovozu, ki je obdan s polji, do Sadjarske kmetije Uhan, kjer lahko spoznate različne sestavine za pripravo sladolednih prelivov in dodatkov (sadje, oreščki, med). Ogledali si boste lahko nasade (jablan, hrušk, jagod, orehov in češenj), spoznali čebelarstvo z njihovim hišnim čebelarjem, obirali sadje (odvisno od letnega časa). Lahko si boste ogledali predelavo sadja in pri njej tudi sodelovali (odvisno od letnega časa). Spoznali boste različne sorte jabolk in jih tudi poskusili. Poskusili boste lahko sveže pripravljen jabolčni sok.

- Pot nato vodi sprva ob manj prometni lokalni cesti, nato pa po gozdni poti in deloma tudi po pločniku do centra Trebnjega, kjer se nahajajo Dobrote Dolenjske, s katerimi se pot tudi smiselno zaključi ob degustaciji novega inovativnega produkta – sladoleda iz mleka lokalne kmetije z zanimivimi prelivi in dodatki.

- Polni znanja o različnih vrstah sadja se boste podali na zadnji del poti do samega centra Trebnjega. Pot se zaključi pri Dobrotah Dolenjske, kjer boste lahko spoznali njihovo blagovno znamko, ogledali si boste lahko njihove proizvodne prostore in na koncu seveda poskusili slastni mlečni sladoled z dodatkom po vaših željah ali pa brez njega. Lahko se boste preizkusili tudi v pripravi domačih vetrcev z dodatki ali katerega drugega izdelka po predhodnem dogovoru ali kupili spominek.

Učna pot je izredno bogata z različnimi aktivnostmi in je najbolj primerna za izvedbo naravoslovnega dne v 6. razredu osnovne šole ter je zasnovana za 5 šolskih ur.

Pri projektu smo kot mentorji sodelovali: Petra Pristavnik, Barbara Primc, Uroš Primc, Ana Kastigar, Zvonko Simeunić, Vera Gognjavec, Vesna Mirt in Franci Kravcar.

Pri projektu je v postopku vsebinske zasnove sodelovalo več kot 150 učencev, pri testiranju poti pa je sodelovalo 25 učencev.

Več informacij si lahko preberete na zloženki, vabimo pa vas tudi k ogledu promocijskega videa, ki je dostopen na spletni strani OŠ Trebnje.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.