Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Pametne vasi: niso dovolj le nove tehnologije


Besedilo in fotografije: M. Bezek-Jakše
13. 1. 2018, 11.50
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

img_9213_1_1_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
img_9223_7_1_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
img_9218_3_1_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista

V Metliki je bila včeraj okrogla miza z naslovom Pametne vasi v Beli krajini – Nove tehnologije in koncepti za ohranitev podeželja. Veliko govora je bilo o vplivu digitalizacije in avtomatizacije, pametnih energetskih omrežjih in podobnem, kar prinaša razvoj, na življenje in delo na podeželju, kmetijah, vaseh in manjših mestih v naslednjih desetletjih. Seveda nove tehnologije prodirajo tudi na podeželje, so pa na okrogli mizi opozorili, da poleg tega Bela krajina potrebuje predvsem dobre prometne povezave in ustreznejšo električno napetost.

Sicer pa je metliški župan Darko Zevnik zagotovil, da bo metliška občina pokrita z internetom v treh korakih. Pobuda o pametnem podeželju v 21. stoletju je zrasla na zelniku evropskih poslancev Franca Bogoviča in Madžara Tiborja Szanyja. Kot je dejal Bogovič, je njegov cilj spremeniti Slovenijo v najbolj pametno podeželsko območje. Prepričan je, da Slovenija lahko postane vodilna v razvoju novih tehnologij na področju razvoja podeželja.

Na okrogli mizi so sodelovali še direktor Kmetijske zadruge Metlika Jože Cajnar, direktor Gospodarske zbornice Dolenjske in Bele krajine Tomaž Kordiš, direktor Grma Novo mesto – Centra biotehnike in turizma Tone Hrovat, mladi kmet Jurij Janžekovič, ustanovitelj IT podjetja Simplify Simon Kozina in Luka Lovšin iz podjetja Turizem Lovšin.

Udeleženci okrogle mize so v razpravi poudarili, da za razvoj podeželja ni dovolj zgolj nova tehnologija, ampak še marsikaj drugega. Med drugim jih je zanimalo, na kakšen način bo rešeno razmerje med vasjo kot spalnim naseljem in tistimi, ki se na kmetiji ukvarjajo s kmetijstvom, saj že prihaja do konfliktov. Kritika je bila tudi na Naturo 2000, češ da je država zaščitila podeželje, a s tem otežila življenje na podeželju. Opozorili so tudi na problem zaostajanja zakonodaje za tehnologijami, problem umeščanja velikih kmetij na podeželju, a tudi na to, da je poklic kmeta podcenjen. Ali, kot je dejal eden od razpravljavcev: kmet bi moral biti slovenski nacionalni interes.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.