Inovacije: zlati Krka, Farma GRS, SiEVA in TPV, srebrni Adria, Hyb, Numip,...


Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) je ob včerajšnjem dnevu inovativnosti na Brdu pri Kranju razglasila najboljše inovacije za leto 2015. Nagrajenih zlatih inovacij je 12. "Če bomo še naprej inovativni, se nam ni treba bati prihodnosti," je ob tej priložnosti poudaril generalni direktor GZS Samo Hribar Milič.
Nagrado za najboljšo inovacijo so med drugimi prejeli novomeška Krka za razvoj različnih oblik zdravilne učinkovine in uporabe le-teh v formulacijah za zdravljenje shizofrenije, novomeška Farma GRS za razvoj postopkov priprave in izolacije ivabradina v obliki farmacevtskih soli in njihova uporaba v formulacijah, ter poslovna enota SiEVA iz Novega mesta skupaj z družbo TPV za definicijo gube na ceveh iz HSS jekel s povečano upogibno statično in dinamično nosilnostjo za povezovalne gredi avtomobilskega sedeža.
GZS je podelila še 21 srebrnih in štiri bronasta priznanja ter eno diplomo. Med srebrnimi nagrajenci je tudi krška podružnica podjetja Numip (za odrez cevi toplotnih izmenjevalnikov v jedrskih elektrarnah z namenom vzorčenja z uporabo nekonvecionalnih tehnologij), novomeška Adria Mobil (Altea4four – edinstven tržni pristop ter edinstvena oblikovna in tehnološka rešitev) ter šentjernejski Hyb skupaj z In-Medico (CBSS – zaprt sistem jemanja vzorcev krvi). Med prejemniki bronastega priznanja je brežiška enota TPV (sestavljalna priprava prestavnega sklopa BMW).
Za nagrade se je sicer potegovalo 38 najboljših inovacij iz vse Slovenije.
"Drug drugega moramo spodbujati k odprtosti in drznosti, k iskanju novih poti in rešitev v gospodarstvu, znanosti in na drugih področjih," je v sporočilu ob objavi prejemnikov poudaril premier Miro Cerar. "Potrebujemo pogum in za to je treba včasih pozabiti nase. Pogum, ki pomeni premagovanje lastnega strahu, nam odpre možnosti, da gremo naprej, da se razvijamo in pomagamo drugim," je menil.
Gospodarski minister Zdravko Počivalšek je spomnil, da smo v Sloveniji glede na meritve še vedno inovacijski sledilci. Vrhunski in nadpovprečni smo pri številu znanstvenih objav in citatov in izboljšujemo stanje na področju zaščite intelektualne lastnine in sodelovanja malih inovativnih podjetij z drugimi. "A žal smo še vedno podpovprečni pri netehnoloških inovacijah in ekonomskih učinkih inovacij," je zapisal.
Hribar Milič pa je inoviranje označil za nujnost za sleherno podjetje in zaposlene. To je pogoj za obstoj na trgu in vsaj ohranjanje, če že ne krepitev konkurenčnega položaja. "Globalna razvojna paradigma je inovativnost, inovativna družba, z njima pa je povezana zahteva po nenehnem kreativnem nemiru, stalni radovednosti, iskanju izzivov in rešitev zanje, izboljševanju obstoječih tehnologij, skratka, iskanju novih priložnosti," je menil.
Na GZS izpostavljajo še, da je Slovenija na lestvici Svetovnega gospodarskega foruma (WEF) na 42. mestu od 144 držav pri inovacijah, medtem ko na lestvici Inštituta za razvoj menedžmenta (IMD) zaseda 10. mesto med 61 državami po višini izdatkov podjetij za raziskave in razvoj glede na bruto domači proizvod (BDP). Na isti lestvici zaseda 14. mesto po številu raziskovalcev na prebivalca.
Slovenija beleži 2,6-odstotno oziroma četrto najhitrejšo rast inovacijskega indeksa v EU v zadnjih osmih letih. V zgornji tretjini držav pa je po vrednosti intelektualnih sredstev v osemindvajseterici.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se