Kremšnitina sestrična? Spoznajte mille-feuille ali tisočlistno rezino
So Francozi nesporni prvaki v slaščičarstvu? Ko se mille-feuille ali tisočlistna rezina v ustih zdrobi v tisoče maslenih konfetov, se nam že zdi tako.

Tisočlistna rezina ali mille-feuille je prefinjena sladica iz treh slojev hrustljavega listnatega testa ter dveh plasti slaščičarske kreme. Sladico pogosto dopolni sezonsko sadje, značilna glazura s črno-belim vzorcem ali posip iz sladkorja v prahu.

Ime mille-feuille pomeni tisoč listov, od tod izvira tudi slovensko poimenovanje, in se nanaša na plasti, ki nastanejo v postopku priprave listnatega testa. Sladica je bila prvič omenjena v 17. stoletju v kuharski knjigi Le Cuisinier françois (1651), ki jo je napisal François Pierre de La Varenne, nekoliko kasneje pa jo je izpopolnil znameniti kuharski mojster Marie-Antoine Carême.
Priprava ni enostavna, a rezultat je vreden truda
Osnova tisočlistne rezine je listnato testo – dandanes povečini kupljeno, seveda pa si lahko za poseben izziv izberemo tudi domačo pripravo:
Če nam primanjkuje časa za pripravo klasičnega listnatega testa, pa bi se vendarle želeli izogniti kupljeni različici, pa lahko sledimo korakom, ki jih je za nas pripravil britanski televizijski chef James Martin.
- V večji skledi zmešamo moko, sol in maslo, nato pa dodamo limonov sok in vodo. Testo najprej zgnetemo z mešalnikom, nato pa še z rokami.

- Testo na rahlo pomokani površini oblikujemo v pravokotnik, nato pa zavijemo v kuhinjsko folijo in damo počivati v hladilnik za 30 minut.

- Na pomokani površini razvaljamo testo v pravokotnik, ki je dolg trikrat toliko, kot je širok. Robovi naj bodo čim bolj ravni.

- Spodnjo tretjino testa privzdignemo in prepognemo čez srednjo tretjino. S čopičem odstranimo odvečno moko.

- Nato prepognemo še zgornjo tretjino, da dobimo poravnan pravokotnik s tremi plastmi. Znova odstranimo odvečno moko, testo zavijemo v folijo in pustimo počivati v hladilniku vsaj 15 minut

- Testo obrnemo za 90 stopinj, kot da bi pred seboj imeli knjigo. Večkrat ponovimo korake od 3 do 5. Ko zaključimo s pregibanjem, testo hladimo še 30 minut.

- Pred peko testo razvaljamo kvadrat in po potrebi z nožem poravnamo robove.

- Testo razrežemo v tri trakove in razporedimo na pekač, ki smo ga obložili s papirjem za peko. Pustimo, da počiva 30 minut.

- Testo prekrijemo s papirjem za peko in obtežimo z drugim pekačem.

- Pečeno testo pustimo, da se malce ohladi, nato pa narežemo na manjše pravokotnike.

Slaščičarska krema in sladke alternative
Za tradicionalno različico mille-feuille uporabimo slaščičarsko kremo, sicer pa jo lahko nadomestimo s stepeno smetano, maskarponejem, celo čokoladnim ganašem ali limonovo kremo.
Sadje in maskarpone sta odličen par za lahkotno poletno torto
Sadna tisočlistna torta z maskarponejem
Slaščičarska krema ali crème pâtissière je ena od osnovnih krem francoske slaščičarske tradicije, brez katerih pri pripravi kremnih slaščic ne gre. Pripravimo jo tako, da jajčnim rumenjakom dodamo mleko (tudi smetano), sladkor, škrob in maslo. S slaščičarsko kremo polnimo tudi princeske, profiterole, eklerje, krofe, pasteis de nata in druge slaščice. Uporabljamo jo kot nadev za pite ali čolničke s sadjem, z njo bogatimo kupe, najbolj znana pa nam je verjetno slaščičarska krema v kremšnitah. Slaščičarska krema je tudi odlično izhodišče za pripravo drugih krem, pen in pudingov. Svoj recept nam je zaupal Bine Volčič.
Ne le tisoč lističev, tudi tisoč različic tisočlistne rezine
Recept za tisočlistno rezino se je skozi zgodovino (kot vsi najboljši recepti na svetu) večkrat spremenil in prilagodil – med drugim ga lahko pripravimo tudi v slani različici s sirom, špinačo, dimljenim lososom, celo jetrci … Še bolj zanimivo pa je, da se je v prilagojenih različicah recept razširil po svetu in v številnih državah prevzel ime, nekako povezano z Napoleonom (čeprav direktne povezave med ekscentričnim vladarjem in tisočlistno rezino do danes še niso našli).

V Argentini, denimo, tisočlistno rezino pripravljajo z dulce de leche in meringo, na Novi Zelandiji pa ji dodajo pasijonko. Italijani pripravljajo mille foglie malo drugače – včasih dodajo še plast biskvita, skoraj vedno pa jo pospremijo z jagodami. Tudi naša slavna kremšnita je po mnenju nekaterih variacija na temo tisočlistne rezine, pa čeprav ima drugačno polnilo in ji manjka srednja plast testa.
Tisočlistna rezina gotovo ni sladica za vsak dan. A ob posebni priložnosti bo zasijala kot zvezda omizja in navdušila zbrane goste.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se