© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 2 min.

Kako zmanjšati količino odpadne embalaže v kuhinji


Barbara Slivnik
19. 7. 2025, 12.00
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

V vsakem gospodinjstvu se hitro nabere preveč odpadkov. Kuhanje in nakupovanje prinašata množico embalaže, zavrženih sestavin in nepotrebne plastike.

koš
Unsplash
Kako se izogniti prepolnim košem?

Čeprav se zdi, da gre za malenkosti, lahko prav v kuhinji z nekaj premišljenimi koraki močno zmanjšamo količino odpadkov in tako pripomoremo k bolj trajnostnemu načinu življenja. Od manjših prilagoditev pri nakupu hrane do premišljene uporabe embalaže – vsak korak šteje.

V nadaljevanju smo zbrali nekaj konkretnih nasvetov, ki vam lahko pomagajo, da postane vaša kuhinja prijaznejša okolju.

1. Zdrava pamet pri izbiri embalaže

Vsi vemo, da plastika za enkratno uporabo močno obremenjuje okolje, a kljub temu je še vedno pogosto del naših nakupov. Sadje in zelenjava zavita v folije, posodice, mrežice in pladnje so odvečni embalažni material, ki se mu lahko v večini primerov izognemo. Ključno je, da nakupujemo premišljeno in izbiramo embalažno manj zahtevne izdelke.

2. Odločen 'ne' plastenkam

Plastenke so eden najpogostejših odpadkov, ki končajo v oceanih, takoj za njimi pa so plastični zamaški. Ker imamo pri nas kakovostno pitno vodo, ni razloga, da bi še naprej kupovali vodo v plastenkah. Veliko bolj trajnostna odločitev je steklenica za večkratno uporabo, pa tudi potovalna skodelica in posodica za malico, ki nam prideta prav doma in v službi.

smeti, embalaza
Dober tek
Prispevajte k čistoči okolja z nekaj preprostimi triki.

3. Vsaka malenkost šteje

Preudarnost naj bo vodilo tudi pri ločevanju odpadkov. Če se le da, ločimo plastično okence s kartonaste embalaže, pozorno poglejmo, ali so uporabljene čajne vrečke primerne za kompostiranje, preverimo, da škatle za pico ne odvržemo med papir, če je umazana ... Z majhnimi koraki poskrbimo za primerno odlaganje odpadkov in olajšamo njihovo nadaljnjo predelavo zbirnim centrom.

4. Mlečni izdelki v steklu

V številnih krajih delujejo mlekomati in avtomati z jogurti v povratni stekleni embalaži. Dogovor o vračilu embalaže je mogoč tudi z lokalnimi kmeti. Tako se izognemo tetrapakom, plastenkam in lončkom ter hkrati podpremo lokalno pridelavo.

mleko steklenica.jpg
Unsplash
Mleko iz mlekomata je odlična izbira

5. Nakup na rinfuzo in brez embalaže

Marsikatera trgovina danes omogoča nakup stročnic, semen, žit, kave in drugih suhih izdelkov kar v lastno embalažo. Nekatere delikatese vam pripravijo jedi kar v posodo, ki jo prinesete s seboj. Vse pogosteje srečamo tudi polnilne postaje za detergente in mila ter zmanjškarske trgovine, ki ponujajo izdelke brez embalaže in svetovanje o življenju z manj odpadki.

smeti, embalaza
Dober tek
Kupujte na rinfuzo.

6. "Hvala, ne potrebujem vrečke."

Čeprav imamo vrečke za večkratno uporabo, jih pogosto pozabimo doma. Rešitev? Shranite jih v vsak nahrbtnik, torbo ali avto. Vanje dodajte še mrežaste vrečke za sadje in zelenjavo – te si lahko izdelate tudi iz starih zaves ali zavesic.

okolje
Unsplash
Vrečke lahko izdelamo tudi iz starih zaves

7. Nakup pri lokalnih ponudnikih

Na tržnici, pri kmetih, v mesnici ali ribarnici se s prodajalci hitro vzpostavi zaupanje. Večina bo z veseljem sprejela vaše posodice ali papirnate vrečke. Tako se izognete odvečni plastiki, hkrati pa dobite sveže, domače sestavine.

tržnica, sadje, zelenjava
Unsplash
Kupujte lokalno.

© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.