Bitka za zdravilo: Zakaj ščitnični bolniki še vedno čakajo na Tiche?
Mnogi slovenski ščitnični bolniki si želijo, da bi bilo zdravilo Tiche dostopno tudi v Sloveniji. Nekateri ga kupijo v Italiji - je to rešitev, ali tveganje? Zakaj zdravila pri nas še ni na voljo?

Z motnjami v delovanju ščitnice se v Sloveniji spopada ogromno ljudi, med katerimi je vsaj nekaj tisoč bolnikov, ki potrebujejo zdravljenje z nadomestnim hormonom ščitnice, saj ga njihova žleza ne proizvaja v zadostni meri. Pri nas sta na voljo dve registrirani zdravili, ki pa ne ustrezata vsem bolnikom, nemalo jih namreč pripoveduje o stranskih učinkih, ki jim otežujejo vsakdanje življenje. Zdravilo Tiche se je za mnoge izkazalo kot učinkovita alternativa, a v Sloveniji ni registrirano. Bitka zanj se odvija že nekaj let – kaj se dogaja, kje se je zataknilo in ali obstaja upanje, da bodo bolniki prišli do zdravila, ne da bi morali zanj plačevati iz lastnega žepa?

Mnogi z novim zdravilom bolje zaživeli
V Sloveniji sta za nadomeščanje hormona ščitnice registrirani dve zdravili, ki vsebujeta levotiroksin (L-T4). To sta Euthyrox in Eltroxin – ki pa imata po pričevanju nekaterih bolnikov sila neprijetne stranske učinke, kot so denimo pospešen srčni utrip, tresavica, glavoboli, mišična oslabelost, nemirnost, zvišan krvni tlak, potenje, bolečine v prsih, nespečnost, bruhanje, neredne menstruacije in porast ali izguba telesne teže.
»Našteti stranski učinki so zelo obremenjujoči, zlasti za redno zaposlene bolnike, ki z veliko težavo opravljajo svoje delovne obveznosti. Poleg tega, da težko funkcionirajo, morajo jemati še druga zdravila za blaženje naštetih stranskih učinkov,« pravi Suzana Bogme, predsednica društva Moja ščitnica, ki si že vrsto let prizadeva, da bi imeli ščitnični bolniki v Sloveniji na voljo tudi zdravilo Tiche, ki je mnogim, tudi njej, zelo spremenilo življenje.
Kakšna je Suzanina zgodba, tekom katere je znova zaživela, kje so nekateri ščitnični bolniki našli rešitev, kaj meni stroka in kaj se dogaja na področju dostopnosti Ticheja za slovenski trg? Nadaljevanje prispevka vas čaka v novi številki revije Jana.

Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se