AVDIO: DMP kot marionete v novem singlu Balet

Pop-rock zasedba Društvo mrtvih pesnikov je natanko pred letom dni s skladbo Pleši z mano napovedala, da ob svoji 25-letnici ne želi počivati le na starih lovorikah, ampak da aktivno ustvarja svoj sedmi studijski album. Zgodaj jeseni so nato slovenskemu poslušalstvu ponudili drugi singel Na polju zlomljenih besed, ob tem pa izdali še dvojni album svojih največjih uspešnic 25.
Za letošnje valentinovo so vsem ljubiteljem slovenske glasbe poklonili še drugi del svojega »plesnega« opusa, sodobno zvenečo skladbo Balet, ki so jo več let hranili v rokavu, jo brusili, preigravali mnoge variacije in iskali zanjo ustrezen glasbeni izraz. Za svoj baletni »pas de deux« so ponovno združili moči s producentom Žaretom Pakom in nastala je pesem, v kateri fantje iz skupine odstirajo počelo lastne ljubezni do glasbe in ustvarjanja nasploh. »Kdo note mi daje, kdo strune zamaje, kdo dušo vzame, ljubezen vname?«
In če se zdi, da se besedilo nalezljivega refrena retorično sprašuje po stvareh, ki segajo onkraj vsakodnevne življenjske rutine, lahko v kiticah začutimo bolj družbeno kritične tone – Mrtvi pesniki med drugim opozarjajo, da ljudje v življenju mnogokrat delujemo kot marionete brez lastne volje in hrbtenice, ujetniki lastnih predsodkov in družbenih konvencij. Balet v tokratnem kontekstu lahko razumemo tudi kot prispodobo vsega, kar ta žlahtna oblika giba lahko predstavlja: ujetost v formo in svobodo osebnega izraza.
Svoj Balet so DMP premierno v živo predstavili na festivalu Poprock v okviru Dnevov slovenske zabavne glasbe.
Skladba je dobila potrditev s strani strokovne komisije, ki je besedilu namenila najvišjo oceno med vsemi izbranimi skladbami festivala Poprock.
Avtor in pevec skupine Alan Vitezič o besedilih: "Zadnja leta prejemamo veliko komplimentov namenjenih našim tekstom. Veseli me, da mnogi prepoznavajo sporočilnost našega ustvarjanja, kar je začrtana pot Društva mrtvih pesnikov. Včasih so pesmi spreminjale družbene vrednote, združevale podobno misleče ljudi in nosile revolucionarne ideje po svetu. Danes so drugačni časi. Glasba je bolj namenjena sprostitvi in zabavi. Vseeno pa je pomembno, da ohranimo in podpremo kakovostno slovensko besedo v pop kulturi. Sicer bodo naši otroci peli in ustvarjali le v angleškem jeziku."
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Društvo mrtvih pesnikov: Balet