Domača lekarna

Naravne metode, s katerimi brez težav odpravite zanohtnico

Milka Kleč
1. 2. 2025, 14.20
Posodobljeno: 1. 2. 2025, 14.20
Deli članek:

Vrasel noht oziroma zanohtnica je zelo pogosta in neprijetna težava, ki pa jo lahko velikokrat rešite s pomočjo naravnih pripravkov.

Profimedia
Prav pozimi se največkrat pojavijo zanohtnice, ki niso samo neprijetnega videza, temveč so tudi boleče.

Zima in z njo mrzlo vreme ne vplivata najbolje na kožo. Nedvomno je v hladnem delu leta treba povečati hidratacijo, da bi ostala mehka in zdrava. Zlasti so na udaru roke, natančneje nohti. Prav pozimi se namreč največkrat pojavijo zanohtnice, ki niso samo neprijetnega videza, temveč so tudi boleče. Če opazite vraščanje nohta dovolj zgodaj, obstaja precejšnja možnost, da lahko stanje razrešite kar sami. Predstavljamo vam izjemno učinkovite naravne rešitve, ki so vam na voljo.

Jabolčni kis

Zaradi antiseptičnega in protivnetnega delovanja je jabolčni kis kot nalašč tudi za vse, ki imate težave z vraslim nohtom. Jabolčni kis uničuje škodljive bakterije, zato bo poskrbel, da bo ostalo prizadeto območje čisto in da se bo koža hitreje zacelila.

Priporočamo vam, da jabolčni kis dodate topli vodi in si privoščite kopel za stopala oziroma dlani, ki naj traja približno pol ure. Nato se dobro obrišite in postopek ponovite dvakrat do trikrat dnevno, dokler se koža ne zaceli.

Še ena možnost uporabe je, da košček bombažne vate prepojite z jabolčnim kisom, ga namestite na noht, ki vam povzroča težave, in oblepite z obližem. Po približno dveh urah obliž odstranite.

profimedia
S pomočjo jabolčnega kisa se mesto zanohtnice hitreje celi.

5-nasvetov-za-varno-shranjevanje-kljucev

Njena.si

Prvi koraki v samostojno življenje: Kako zavarovati svoje stanovanje?

Grenka sol

Grenka snov je znana po tem, da pomiri kožo in pospeši njeno celjenje.

S pomočjo grenke soli lahko zmehčate kožo in lažje odstranite noht, ki se je vrasel v kožo, ter preprečite vnetje. V manjšo plastično kad, ki ste jo napolnili s toplo vodo, dodajte žlico grenke soli. V mešanici namakajte prizadeti prst pol ure in ga nato osušite. Kopel si privoščite trikrat ali štirikrat tedensko, dokler ne opazite izboljšanja stanja.

Olja

Olivno olje je učinkovita pomoč pri zanohtnici. Zmešajte enaki količini lanenega in olivnega olja ali četrtino žličke olivnega olja in vsebino kapsule vitamina E. Kapljico ali dve mešanice utrite v noht in njegovo okolico ter masirajte, dokler koža ne vpije vse maščobe. Že po nekajkratni negi boste opazili izboljšanje.

Tudi eterično olje sivke lahko pomaga. Žličko naravne gline v prahu, žličko olivnega olja in tri kapljice eteričnega olja sivke zmešajte v homogeno zmes ter jo prestavite v manjšo embalažo s pokrovčkom. Vsak dan vsaj enkrat z majhno količino kreme masirajte kožico okoli nohta, kjer se je pojavila zanohtnica. 

Profimedia
Da preprečite zanohtnico, nohte strizite naravnost, pazite, da jih ne skrajšate preveč.

Kurkuma

Snov, imenovana kurkumin, ki jo najdemo v kurkumi, je izjemno blagodejna za naše zdravje, saj deluje protivnetno in protibakterijsko. Kurkuma je odlična tudi za spopadanje z vraslim nohtom. Ublažila bo bolečino in preprečila otekanje oziroma vnetje.

Pol žličke kurkume v prahu zmešajte z malce gorčičnega olja, da dobite pasto. S to pasto namažite prizadeti predel in ga zaščitite z obližem. Postopek ponovite najmanj dvakrat dnevno (vsakič zamenjajte obliž z novim, čistim). Ponavljajte, dokler se koža ne zaceli, kar se po navadi zgodi v približno treh dneh.