Človek v 40 letih delovne dobe na delovnem mestu preživi približno četrtino svojega življenja. Zato je pomembno, da je hrana tudi med delovnim procesom čim bolj uravnotežena. Le tako si bomo zagotovili splošno zdravje in dobro počutje, povečala pa se bo tudi naša delovna storilnost.
Obroke si pripravite sami
Če je vaša izbira živil na delovnem mestu omejena oziroma ste odvisni od skope izbire živil v avtomatih s hrano ter hrane v bližnji okolici, si jo raje pripravite doma. S tem, ko obrok pripravljamo sami, imamo nadzor nad sestavinami, ustreznim razmerjem med hranili in načinom priprave živil.
Obroke načrtujte vnaprej
Na Zvezi potrošnikov Slovenije priporočajo, da prehranjevanje na delovnem mestu načrtujemo vnaprej. Na primer, obroke si pripravimo že prejšnji večer oziroma si v službo nesemo hrano, ki je ostala od večerje. Tako bomo prihranili veliko časa in poskrbeli za čim večjo učinkovitost tudi v najbolj napornih dneh.
Ritem prehranjevanja
Številni zaradi pomanjkanja časa izpuščajo glavne obroke, lakoto pa potešijo s številnimi majhnimi, a energijsko bogatimi prigrizki, kot so keksi, slano pecivo, kosi pice, sendviči, buhteljni ... Tak način hranjenja ni priporočljiv, saj pogosto vodi do poznejšega večernega prenajedanja.
V času osemurnega delovnika naj bi zaužili dva glavna obroka, recimo zajtrk in kosilo ter eno manjšo malico, kar je sicer, vsi vemo, nemogoče. Zato si obilen zajtrk privoščite pred začetkom dela, nadaljujte z malico, ki naj ne bo pretežka, in nato s kosilom, ki naj velja za glavni obrok dneva.
Zdrava izbira vedno pri roki
Zavedati se moramo, da ko nas popade lakota, posežemo po prvi hrani, ki jo imamo pri roki. To so navadno čokoladne ploščice ali bomboni ter drugi sladki in slani priboljški. Svetujemo vam, da teh ne hranite v pisarni. Če pa že, pa naj bodo v majhnih količinah.
Na delovnem mestu, še bolje v službeni kuhinji ali skupnem prostoru, si uredite prostor, kjer boste shranjevali manjše količine prigrizkov z bolj ustreznim prehranskim profilom, kot so sadje, ovseni kosmiči, polnozrnati kruhki, ribje konzerve in oreščki.
Seveda pa ob tem ne pozabite tudi na zadosten vnos tekočine. Dnevno bi morali popiti približno liter in pol tekočine, zato vam svetujemo, da s seboj zmeraj nosite bidon z vodo ali nesladkani čaj. Sladkanim napitkom pa tudi pretiranemu uživanju kave se raje izognite.