Pozdravljeni! Stara sem 60 let, že leto dni imam težave s kronično nespečnostjo. Nimam večjih skrbi, sem v pokoju, imam mirno in urejeno življenje. Drugače sem zdrava, ščitnični hormoni so tudi v redu. Redno se gibam, a tudi utrujenost ne pripomore k spancu. Telo bi spalo, glava pa noče. Poskusila sem že veliko zdravil brez recepta, tudi melatonin – žal neuspešno. Jemala sem kventiax, občasno fluzepan, dlje časa Trittico 150 mg.
Nekaj je pomagalo, so pa zelo hudi stranski učinki, zato sem prekinila z njimi. Postajam kronično napeta, v strahu, začarani krog. Zdaj sem napotena v ambulanto CMS (Center za motnje spanja), psihiater ne ve, kaj bi z mano. Predpisal mi je Zolrix 5 mg. Trenutno mi pomagajo, spim vso noč, brez njih popolnoma nič, a to ni trden spanec. Po navodilih sodeč, je Zolrix namenjen za zdravljenje psihoz, shizofrenije, bipolarne motnje, jaz ne spadam v to skupino. Bojim se, da bo dolgotrajno jemanje teh tablet v meni res sprožilo katero od teh bolezni.
Prosim za vaše mnenje.
Zdenka
Draga gospa Zdenka,
v postmenopavzalnem stanju se nam, predvsem ženskam, v življenju marsikaj spremeni. Ena od teh sprememb je tudi slabše, krajše in šibkejše spanje. Na to vplivajo hormoni. Ti začno fiziološko počasi upadati, včasih pride tudi do hitrega poslabšanja spanja.
Glede na vaše vprašanje, v katerem mi sporočate, da je sicer z vami in vašimi življenjskimi razmerami vse v redu, lahko sodim, da slab spanec najverjetneje pogojujeta spremenjeno hormonsko stanje in tudi upad melatonina, našega naravnega spalnega hormona.
Ker ste očitno že poskusili z nekaterimi zdravili in še vedno slabo spite ter se slabo počutite, vam svetujem, da se lotite spalnega protokola, opisanega v nadaljevanju.
Spalni protokol
Določite si uro, kdaj boste šli spat. Če je to recimo ob 23., začnite s pripravo na spanje dve uri prej, torej ob 21. Dobro je, če boste začutili utrujenost brez nervoze in napetosti. Po navadi misli in telo zelo lepo pomiri topla voda.
Privoščite si kopel v banji ali sedeče tuširanje, kar učinkuje sproščujoče. Upam, da imate plastično sedišče za pod tuš.
Poslušajte glasbo v piano (tišje) jakosti, tako, ki imate radi, lahko med kopeljo ali po njej v fotelju ali postelji.
Postrezite si s čajem iz melise, kamilice in šentjanževke z malo medu. To so rastline, ki pomirjajo. Tudi med tako učinkuje, posebno če ga ne uporabljate preveč. Toliko, da malo osladite pijačo, bo dovolj. Čaj pijte mlačen, ne vroč.
Če imate radi kak lep film in si ga lahko predvajate s časovnim zamikom, vas bo tudi uspaval. Ko začutite prvo zaspanost, ne zavlačujte s sedenjem v fotelju, temveč pojdite takoj v posteljo.
Skrbite tudi za to, da imate mir. Hrup je v nočnem času zelo moteč, in ne samo to, lahko deluje toksično, povzroča številne motnje.
Nekaterim ljudem zelo pomaga masaža glave, hrbta ali stopal. To je čudovito uspavalo, seveda če imate koga ob sebi, ki vas bo voljan 10 minut crkljati. Lahko pocrkljamo tudi sami sebe. Morda si masažo glave in stopal opravite tudi sami.
V postelji morate biti pomirjeni ter si z avtosugestijo zaželite miren in globok spanec. Misli, ki vas vznemirjajo, skušajte odstraniti. Poskušajte si spanje želeti in se ga veseliti. To trenirajte vsaj 14 dni. Če ne bo zaleglo, bo treba ubrati drugačno pomoč.
Previdno z zdravili
Potem nam lahko pomagajo anksiolitiki in hipnotiki, ki jih dobimo na recept. V takem primeru svetujem občasno vzeti najnižji možni odmerek nekega sredstva, da se res spočijemo in si opomoremo od predolgih noči.
Če vaš spanec motijo tudi kakšne bolečine, je smiselno poseči po blagih analgetikih (zdravila proti bolečinam), ki so tudi na voljo v lekarnah. Če bolečina ni vzrok za nespečnost, svetujem, da se obrnete na zdravnika in vam predpiše kak anksiolitik (sredstvo proti tesnobnosti, napetosti).
Če tudi to ne bo pomagalo, poprosite zdravnika, da vam napiše uspavalo. V praksi se dobro obneseta zdravili Perluna 5 mg ali Sanval 5 mg. Teh odmerkov se ne sme višati. Če upoštevate spalni protokol, bo to uspavalo učinkovalo dolgo brez potrebe po zvišanju odmerka. Opozarjam, da se lahko razvije odvisnost, pri kateri čez čas tudi zvišan odmerek uspavala ne pomaga več.
Po vsem tem še en napotek, ki lahko tudi pomaga. To so psihoterapevtski tretmaji, ki nas lahko osvobodijo prenekaterih v podzavest zakopanih mentalnih fosilov.
Lepo vas pozdravljam in vam želim dobro spanje.
Vida Drame Orožim, specialistka nevrologije in psihiatrije