Odvisnost od kajenja je resna fizična in psihična odvisnost, zato pogosto za opuščanje ni dovolj zgolj odločitev, da bomo prenehali. Ob močni volji bomo verjetno potrebovali tudi kakšno pomagalo. Na voljo jih je precej, od obližev do sprejev in žvečilk z nikotinom ter kopica naravnih izdelkov, ki ublažijo željo, kot je, denimo, zeleni čaj.
Tudi tableta
Obstajajo pa tudi tablete za pomoč pri opuščanju kajenja. Najbolj znano je zdravilo Champix, ki vsebuje učinkovino vareniklin. Britanci ga bodo po novem lahko dobili na recept, kot piše BBC, saj Nacionalni urad za zdravje (NHS) ocenjuje, da bodo tako privarčevali na milijone funtov in skrajšali čakalne vrste, ki jih polnijo s kajenjem povezane bolezni.
Champix zmanjša željo po nikotinu in užitek ob kajenju, hkrati pa lajša odtegnitvene simptome, kot so občutek razdražljivosti ali nespečnost. NHS ugotavlja, da skupaj s psihološko podporo zdravilo pomaga četrtini kadilcev, da nehajo kaditi vsaj za pol leta.
Bolnik si mora postaviti datum, ko bo nehal kaditi, zdravilo pa začne uporabljati od en do dva tedna pred tem datumom.
Terapija običajno traja 12 tednov, pri čemer se odmerek postopoma povečuje. Bolnik si mora postaviti datum, ko bo nehal kaditi, zdravilo pa začne uporabljati od en do dva tedna pred tem datumom. Zdravnik ga lahko predpiše tudi za zmanjševanje kajenja, če se nekdo cigaretam ne zmore popolnoma odpovedati.
Champix je po besedah NHS učinkovitejši od nikotinskih žvečilnih gumijev ali obližev. Ima pa, seveda, tudi možne stranske učinke. Ti vključujejo slabost, nespečnost, glavobol in spremembe razpoloženja, vključno s povečanim tveganjem za depresijo.
Dober Tek
Vrnimo se k bistvu praznikov
Zdravilo Champix je že bilo na voljo tudi v Sloveniji, a je bilo leta 2021 odpoklicano zaradi presežene mejne vrednosti nečistoč, natančneje nitrozaminov, ki so potencialni kancerogeni. Njegovo novo različico so drugod po Evropi že vrnili na police, pri nas pa (še) ne.
Najprej razčistite v glavi
Strokovnjaki za odvisnosti poudarjajo, da mora vsakdo, ki bi se rad odvadil te škodljive odvisnosti, najprej dobro razmisliti, kaj mu kajenje pomeni. Najprej naj se vpraša, zakaj kadi. Potreba po nikotinu je praviloma le del razloga. Enako pomembne so rutine, katerih del je kajenje. Sproščanje ob kavici, »posladek« po kosilu, krajšanje dolgčasa, del družabnih dogodkov, nagrada za opravljeno delo, pomiritev v stresnih trenutkih.
Vse to in še mnogo več kadilcu predstavlja cigareta. Ta kadilska rutina potrebuje nadomestilo, nove navade, zato je pomembno v procesu opuščanja kajenja temeljito spremeniti življenjski slog. Kadilec mora vzpostaviti nove zdrave navade in se izogibati okolju, kjer bi prišel v stik s cigaretnim dimom. Prav tako mora izbrati aktivnosti, s katerimi bo zapolnil čas, ki ga je prej namenil kajenju. Tudi zgolj palčka med prsti po mnenju strokovnjakov sploh ni tako trapasta, kot je videti.