Denarnica je običajno še bolj prazna v začetku leta, saj pred vstopom v novo leto običajno veliko denarja namenimo za darila, praznovanja, potem pa nas ulovijo še razprodaje. Pogled nanjo nato prikliče grenkobo na obraz in zaskrbljenost v misli. In to upravičeno. Finančna pismenost Slovencev ni ravno zavidljiva. Namesto, da bi se z njo začeli spoznavati že v otroštvu, se s tem ukvarjamo šele, ko nas ulovijo finančne težave.
Kako torej privabiti denar v denarnico? Če ne sodite med tiste, ki se zanašajo na vraže kot so »Za povišico je najbolje zaprositi v sredo« ali »Torbice ne odlagajte na tla«, potem je čas, da nekaj storite.
Za začetek nekaj hitrih in uporabnih nasvetov: izogibajte se impulzivnim nakupom, račune plačujte pravočasno, odpovejte se nepotrebnim naročninam, zmanjšajte število kav ali prehranjevanja zunaj, uporabljajte kupone in akcije za nakup živil, prilagodite termostat, da znižate račun za komunalne storitve, v projekt varčevanja naj se vključi cela družina in v primeru otrok o tem podučite tudi mlade.
Vse bolj so v porastu tudi kartice s katerimi nimamo občutka, koliko denarja imamo oziroma koliko ga zapravimo, zato se jim izogibajte. Tudi vse bolj priljubljene aplikacije za plačevanje nam pri tem niso ravno v pomoč. Čeprav delujejo zelo praktično, nas pogosto zaslepijo. Obvladovanje osebnih financ nam namreč lahko pomaga mirno preživeti vsa finančna obdobja – od obdobja pomanjkanja do obdobja presežka – in doseči cilje.
Zabeležite želje
Želje so motivacija, zato je pomembno, da se najprej zazrete vase in si izpišete vaše kratkoročne (npr. varčevanje za počitnice, poplačilo dolgov), srednjeročne (nakup avtomobila, varčevanje za stanovanje) in dolgoročne cilje (pokojninsko varčevanje, investicije). Pri tem si določite konkretne cilje, ki so specifični, merljivi, dosegljivi, relevantni in časovno opredeljeni.
Pregled stanja in klasifikacija stroškov
Sledi pregled obstoječega stanja. Več mesecev kot zajamete, bolj točen bo vaš izračun, a v povprečju zadoščajo že trije meseci. Izpišite si fiksne stroške, katerih zneski se ne spreminjajo denimo najemnina, kredit, obrok za avto, davki, nujne fiksne položnice, zavarovalne premije. Naslednji so na vrsti variabilni stroški. Sem sodijo spremenljive položnice denimo stroškov pri ogrevanju, ki so lahko odvisni od porabe in letnega časa. Pri tem si lahko pomagate tako, da seštejete omenjene stroške iz preteklega leta, jih delite z 12. Na ta način dobite mesečno povprečje.
Gospodarstvo
Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba
Pa stroški kreditnih kartic, nakupa živil. Na koncu so tu še diskrecijski stroški kot so obroki in kava v restavracijah, zabava, hobiji, različna članstva, oblačila ... Velikokrat se namreč zgodi, da prav pri slednjih porabimo največ denarja za katerega sploh ne vemo, koliko ga je. Tako ste dobili seznam nujnih in ne nujnih stroškov. A brez skrbi. To še ne pomeni, da se morate odpovedati vsem svojim željam. Tako boste samo lažje določali mesečne nakupe.
Šele, ko boste poravnali vse nujne stroške, lahko preverite, koliko vam ostane za drugo. Pri tem lahko uporabite pravilo 50/30/20: 50 % za osnovne potrebe, 30 % za želje in 20 % za prihranke ali poplačilo dolgov.
Znebite se dolgov
Prioriteta je poplačilo dolgov z visokimi obrestmi (kreditne kartice, posojila). Ob tem se odločite za strategijo metode snežne kepe, ko najprej poplačamo manjše dolgove, ali za metodo plazu, ko najprej poplačamo dolgove z najvišjo obrestno mero. Če imate več dolgov, strokovnjaki svetujejo, da jih združimo v eno posojilo z nižjo obrestno mero.
Snovanje zlate rezerve
V življenju pogosto pride do nepričakovanih situacij, ki terjajo tudi denar. Naj gre za popravilo avta, pogreb, menjava okvarjenega hladilnika ali zdravljenje hišnega ljubljenčka. Pri tem naj bo vaš cilj prihraniti 3–6 mesecev življenjskih stroškov. Določite si minimalno mesečno rento za varčevanje, ki vas ne bo preveč obremenjevala.
Varčevanje
Ko uredite vsakodnevno upravljanje svojega denarja in splavate iz rdečih številk, začnite razmišljati tudi o prihodnosti. Takrat se odločite med kratkoročnim varčevanjem na varčevalnih računih in dolgoročnim investiranjem v skladih, delnicah, zlatu ali nepremičninah. Razmislite lahko tudi o dodatnem pokojninskem varčevanju. Strokovnjaki svetujejo, da imamo svoje premoženje razpršeno z različno kombinacijo naložb.
Redno spremljajte svoj finančni načrt
Enkrat mesečno preverite svoje prihodke in odhodke in po potrebi prilagodite svoj proračun ali varčevalni načrt. Vaše finančne okoliščine se namreč nenehno spreminjajo, zato bi morali vaš osebni proračun ves čas prilagajati novim okoliščinam. Opravite pregled svojega proračuna vsaj enkrat letno.