Rastline

Veste, kako pravilno negovati afriške vijolice?

Milka Kleč
12. 1. 2025, 17.27
Deli članek:

Afriške vijolice naše domove popestrijo s čudovitimi barvnimi cvetovi, ki cvetijo skoraj vse leto. Posebne pa so tudi zaradi listov, ki so posuti z dlačicami.

Profimedia
Znana je po bogatih cvetovih in rozetasto razraščenih listih.

Afriške vijolice ali usambarke imajo strokovno ime Saintpaulija – Saintpaulia ionantha in so bile ena najbolje prodajanih cvetočih lončnic pri nas. Gre za sobno rastlino številnih cvetov značilne oblike in temno zelenih kosmatih listov.

Sobna lepotica lepša dneve predvsem našim babicam, vendar se trend in priljubljenost vračata, saj z lepoto ogreje še tako ledeno srce. V vrtnarijah in bolje založenih kmetijskih trgovinah lahko izbirate med več kot dvajsetimi samoniklimi vrstami vijolice. Večino so raziskovalci odkrili v vzhodni Afriki.

Čudovita zaradi kontrastov

Ali veste, s čim afriška vijolica pritegne pogled? Znane so predvsem po obilici bogatih cvetov in rozetasto razraščenih listov, ki so srčaste ali okrogle oblike. Ti so pri večini predstavnic posuti z drobnimi mehkimi dlačicami in na prvi pogled delujejo žametno.

Medtem ko cvetove krasi pisana paleta barvnih odtenkov; vijoličnih, rožnatih, dvobarvnih ali celo belih cvetov. Značilni so tudi progasti vzorci ali bela obroba. Listi so običajno temno zelene barve in ustvarjajo čudovit kontrast. Iz zalistij poganjajo razvejana cvetna stebla, na katerih se odpirajo cvetovi, ki cvetijo vse leto.

Profimedia
Prepoznamo jo po paleti barvnih odtenkov; vijoličnih, rožnatih, dvobarvnih ...

Kako skrbeti zanje

Zagotovite ji rahla in prepustna šotna tla z dobro drenažo. Tako ji boste zagotovili dovolj vlage za rast in cvetenje.

Da bo vijolica uspešno rasla in pritegnila poglede, jo postavite na podstavek s prodniki ali lonček obdajte z vlažno šoto. Tako ji boste zagotovili dovolj vlage, kar bo izboljšalo rast in cvetenje. Pozimi rastlini za optimalno rast zagotovite dovolj svetlobe, najbolje bo, če jo boste imeli na okenski polici, lahko pa ji priskrbite še nekaj umetne svetlobe. spomladi pa jo postavite na polsenčno mesto, saj ne prenaša sonca. 

Pomembno je tudi, da je nimate na hladnem mestu, vendar pazite, da sonce ne sveti neposredno nanje. Pozimi je najprimernejša temperatura nad 15 stopinj Celzija, poleti pa največ 25 stopinj, sicer listi porumenijo ali odpadejo. 

Afriška vijolica prav tako ne prenaša zalivanja z zelo mrzlo vodo in škropljenja listov.  Zalivamo  zmerno, s postano vodo. Pazimo, da prst ni preveč mokra in da ne močimo listov, ker prične rastlina hitro gniti. Razmnoževanje pa poteka preprosto. Lahko ji odrežete list, ga postavite v lonček z vodo in počakate, da požene korenino. Nato ga posadite in kmalu bo pognal liste ter cvetove.

Profimedia
Afriška vijolica ne prenaša zalivanja z mrzlo vodo, škropljenja listov in nenadnih temperaturnih sprememb.