Sam svoj mojster

Poskrbite, da bodo ptice preživele zimo

Milka Kleč
19. 11. 2024, 19.00
Deli članek:

Predstavljamo vam nekaj preprostih idej, kako ustvariti hišico za ptiče, ki pticam pogosto predstavljajo edino možnost preživetja tekom hladnih mesecev.

Profimedia
Z malo ročne spretnosti, nekaj lesenimi deščicami, žeblji ali lepilom lahko sestavite pravo leseno ptičjo krmilnico.

Prišel je hladen del leta, ki je za živali zelo neugoden, saj se zunanje temperature že spustijo pod ledišče. Pogosto doma izdelane hranilnice pticam predstavljajo edino možnost preživetja. Ptiči so živali s stalno telesno temperaturo in so dejavni tudi pozimi. Na zimo se pripravijo z menjavo perja – dobijo veliko več puha, ki jih ščiti pred zunanjim mrazom. Krovna peresa številnih ptičev pa se pozimi zaradi spomladanskega svatovanja obarvajo živahneje.

Profimedia
Ptički v zimskem času potrebujejo več hrane, da lahko vzdržujejo telesno temperaturo in opravljajo svoje vsakodnevne dejavnosti.

Kako se lotiti izdelave hišice

Z malo ročne spretnosti, nekaj lesenimi deščicami, žeblji ali lepilom lahko sestavite pravo leseno ptičjo krmilnico. Kako preprosta ali zapletena (umetniška) bo, je odvisno od vaše spretnosti, znanja, domišljije in truda. Če si želite krmilnice, ki bi se lepo zlila z naravo, jo lahko poskusite sestaviti iz vejic, ki jih zlepite z lepilom. Za to bo potrebno malce več spretnosti, časa in potrpljenja.

Kot krmilnica se čisto dobro obnese tudi star lesen zabojček (gajbica). Pomembno je le, da na vrhnjo stran položite še kakšno desko brez lukenj, da bo hrano in ptice zaščitila pred vodo in snegom.

Reciklirajmo uporabljeno plastenko

V poljubno plastenko ali plastično kantico, ki ste jo izpraznili in dobro umili, nekaj centimetrov nad dnom izrežite okroglo odprtino (na eni ali na dveh straneh, odvisno od velikosti plastenke), do višine odprtine nasujte zrnje, nato pa plastenko z vrvico ali žico, pritrjeno na vrat ali zamašek, obesite na drevo oziroma drug primeren prostor za krmilnico (predvsem zunaj dosega mačk). Priporočljivo je, da plastenko tudi okrasite – nanjo kaj narišete z vodoodpornimi barvicami ali jo oblepite s kakšno nalepko, da ptice ne bodo kljuvale v prozorno plastiko, ko bodo skoznjo videle semena.

Profimedia
Ideja za družinsko dejavnost, s katero boste ob zabavnem ustvarjanju hkrati poskrbeli tudi za preživetje ptičic.

Nekoč mleko, danes krmilnica

Podobno kot plastenko lahko v ptičjo hišico spremenite tudi tetrapak. Prazen tetrapak najprej umijte, odprti del zalepite nazaj ali spet privijte zamašek, nekaj centimetrov nad dnom izrežite odprtino in nasujte semena. Lahko dodate tudi paličico za »ptičje pristajališče«. Za večji umetniški vtis tetrapak poljubno pobarvajte.

Lonček za rože

Keramičen lonček za rože prilepite na podstavek, drugi podstavek (lahko je še malo večji) pa narobe obrnjenega poveznite in prilepite na vrh lončka, da zakrijete njegovo odprtino. Na spodnji podstavek natrosite ptičjo hrano, na zgornjega pa pritrdite vrv ali žico za obešanje.

Trik z rolico papirja

Ni ravno hišica, ampak vseeno je ideja krasna in zelo preprosta: prazno rolico toaletnega papirja ali papirnatih brisačk premažite z arašidovim maslom in povaljajte v semenih. Obesite z vrvico ali pa zataknite kar na vejico.

Prazno rolico toaletnega papirja ali papirnatih brisačk premažite z arašidovim maslom in povaljajte v semenih. Obesite z vrvico ali pa zataknite kar na vejico.

Pogačice za ptičke iz le nekaj sestavin

Da bi ptičkom pomagali preživeti v zanje neprijetnih zimskih dneh, iz le nekaj sestavin pripravite pogačice za ptičke, ki bodo prijateljčke nahranile in jim pomagale skozi zimo. 

Potrebujete: skledo in kuhalnico, kokosovo mast, različna semena (npr. sončnična ali bučna semena, proso, rozine ipd.), bombažno vrvico, pladenj in silikonske modelčke. 

Postopek: Kokosovo mast položimo v veliko skledo, da se popolnoma zmehča. Ko je maščoba stopljena in pripravljena na mešanje, ji dodamo semena, ki smo jih pred tem vsuli v posodice. V maščobo lahko dodamo bučna ali sončnična semena, proso, suhe rozine, orehova jedrca ... Dobro premešamo, da je prav vsako zrno prelito z maščobo. V pripravljene silikonske modelčke do polovice vlijemo maso, vanjo vstavimo vrvico za obešanje in prilijemo maso do vrha modelčkov. Narahlo potlačimo s kuhalnico, da se maščoba oprime tudi vrvice.  Pladenj s silikonskimi modelčki postavimo na hladno (na balkon ali okensko polico) in jih tako pustimo čez noč, da se strdijo. Zjutraj pogačice vzamemo iz modelčkov in jih obesimo na veje dreves. Če živite v stanovanjskem bloku, lahko s pogačicami okrasite mestna drevesa v parku. Ptički vam bodo zelo hvaležni.