Zbirka je bila last "kralja masla" Larsa Emila Bruuna, ki je umrl leta 1923, njegova oporoka pa je vsebovala nenavadno določilo: Njegova obsežna zbirka kovancev, bankovcev in medalj, ki jo je kopičil več kot šest desetletij, naj bi služila kot rezerva za danske nacionalne zbirke v primeru uničenja. Po sto letih, če bi bilo vse v redu, bi lahko njegovo zbirko prodali in tako koristili njegovi potomci.
V zadnjih nekaj mesecih so se kovanci vrteli po različnih sejmih in bili razstavljeni v galerijah Stack’s Bowers. Pred prodajo so jih tudi razstavili v Københavnu. Zbirka vsebuje izjemno redke kovance in medalje, ki izvirajo celo iz obdobja Vikingov in prihajajo tako iz Danske, Norveške in Švedske kot iz Anglije. Dražbena hiša jo je opisala kot najvrednejšo zbirko svetovnih kovancev, ki je kadarkoli prišla na trg. V sporočilu za javnost po dražbi v torek je predsednik Stack’s Bowers Galleries, Brian Kendrella, prvo prodajo opisal kot "resnično zgodovinski dogodek za svetovni trg kovancev".
Eden od kovancev, ki so ga skovali leta 1496 med vladanjem takratnega danskega kralja Hansa, je bil na dražbi prodan za neverjetnih 1,2 milijona evrov, čeprav so pred tem njegovo vrednost ocenili na največ 600.000 evrov. Do praznjenja Bruunovih blagajn bo potrebnih še več prodaj, vendar bo po končanju veljala za najdražjo mednarodno prodano zbirko kovancev, pravijo strokovnjaki. Zbrani denar pa bo šel, tako kot je Bruun zapisal v oporoki, njegovim potomcem, poroča CNN.