Kažejo jim pot

Foto: Ogrožene ptice selivke, ki ne vedo več, kam se morajo seliti

M.G.
26. 8. 2024, 18.23
Posodobljeno: 26. 8. 2024, 21.04
Deli članek:

Poskusi, da bi severnega plešastega ibisa vrnili z roba izumrtja, so uspešni, vendar so tehnike, ki jih pri tem uporabljajo znanstveniki, precej neobičajne: ptice, vzrejene v ujetništvu, instinktivno ne vedo več, kam morajo leteti, zato mora zdaj z njimi poleteti človek v nekakšnem letečem gokartu, ki jih med sezonsko selitvijo usmerja.

Waldrappteam (Facebook)
Človek v vlogi ptičjega vodnika, ki mu sledi jata ptic, ki drugače ne bi same našle prave poti.

Severni plešasti ibis je vrsta selitvene ptice, ki je na območju srednje Evrope predvsem zaradi ubijanja popolnoma izumrla na sredini 17. stoletja. Danes se je s pomočjo naravovarstvenih organizacij, kakršna je avstrijska Waldrappteam, kjer dela tudi biolog Johannes Fritz, njihova populacija povzpela iz praktično 0 na skorajda 300 primerkov.

A pri tem se znanstveniki in naravovarstveniki soočajo z nenavadnim problemov: ptice, ki so bile vzrejene v ujetništvu, so sicer kazale naravno željo po selitvi, a brez vodstva divje rojenih ptic starešin preprosto niso vedele, v katero smer se naj podajo. Pri tem se jim je zgodilo, da so sicer odšle na pot, a ne v pravo smer, zato so na potovanju v glavnem tudi umrle in prvi poskusi ponovne naselitve ibisov so bili neuspešni.

Tako so bili pri Waldrappteamu primorani ubrati drugačno taktiko. Postaviti so se morali v vlogo tako rejnikov kot inštruktorjev letenja in vodnikov za kolonije ptic ibisov, ki so bile v vzrejene v živalskih vrtovih in izpuščene v divjino. "Sami jih moramo naučiti selitvene poti," pravi biolog Johannes Fritz. Tako letos poteka že 17. potovanje ibisov, ki jih vodijo ljudje. Gre za nenavaden prizor: človek pilotira nekakšen leteči gokart z velikanskim ventilatorjem na zadnji strani in rumenim padalom, ki ga drži v zraku. Leteči napravi, ki jo pogosto pilotira ravno Fritz, sledi tri ducate ptic, ki jih s kriljenjem z rokami in kričanjem v megafon vzpodbuja, da mu sledijo po pravi poti.

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

Preden, da se ptice odpravijo na takšno pot, pa so seveda potrebne še dolge predpriprave, saj jih morajo pripraviti, da ljudem zaupajo. "Da bi jih pripravili na potovanje, ptice odstranimo iz kolonij za vzrejo, ko so stare le nekaj dni. Odpeljemo jih v ptičnico, ki jo nadzorujemo rejniki v upanju, da se bodo ptice povezale z nami in da nam bodo zaupale na selitveni poti," je povedala Barbara Steiniger, rejnica ekipe Waldrapp, ki je dodala, da se počuti, kot njihova mama.

Zaradi podnebnih sprememb je ekipa Waldrappteam leta 2023 preizkusila novo pot od Bavarske do Andaluzije v južni Španiji. Letošnja pot bo dolga približno 2800 kilometrov, celotno potovanje v Španijo pa lahko traja tudi do 50 dni in se končna v začetku oktobra.