Kaj pravi glede ZDA?

Zelenski v zameno za članstvo Ukrajine v Natu pripravljen odstopiti

D.K./STA
23. 2. 2025, 16.51
Posodobljeno: 23. 2. 2025, 18.27
Deli članek:

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, ki je zahteve ZDA najprej zavrnil, je danes dejal: "Z Ameriko smo pripravljeni govoriti o mineralih". "Pripravljeni smo deliti," vendar dodaja, da morajo ZDA doseči, da Putin "konča to vojno".

Volodimir Zelenski / X
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski

Ruski in ameriški diplomati se bodo še ta teden znova sestali in se pogovarjali o dvostranskih odnosih med državama, je danes napovedal namestnik ruskega zunanjega ministra Sergej Rjabkov. V Washingtonu medtem napovedujejo podpis dogovora z Ukrajino o dostopu do redkih zemelj v zameno za ameriško pomoč.

"Odprti smo za stike z ZDA, zlasti o temah, ki so povzročile motnje v naših dvostranskih odnosih. Na srečanju, ki bo potekalo konec tega tedna, pričakujemo dejanski napredek," je Rjabkov dejal po poročanju francoske tiskovne agencije AFP, ki se sklicuje na ruske vire.

Dodal je, da se bodo sestali predstavniki zunanjih ministrstev obeh držav, njihovih imen pa ni navedel. Srečanje bo sledilo pogovorom visokih delegacij v Rijadu, ki sta jih ta teden vodila ruski zunanji minister Sergej Lavrov in ameriški državni sekretar Marco Rubio. Delegaciji Rusije in ZDA sta razpravljali o vojni v Ukrajini in morebitni normalizaciji odnosov med državama.

V pogovorih v Rijadu je sodeloval tudi posebni odposlanec ZDA za Bližnji vzhod Steve Witkoff, ki je danes dejal, da kmalu pričakuje podpis dogovora z Ukrajino o dostopu do redkih zemelj v zameno za ameriško pomoč.

Trump je Zelenskemu poslal takšno sporočilo, da ne bo več omahoval

"Pričakujem, da bo dogovor podpisan še ta teden. Videli ste, da je (ukrajinski predsednik Volodimir) Zelenski pred tednom dni omahoval v svoji zavezanosti. Predsednik Trump mu je poslal sporočilo, da ne bo več omahoval," je za ameriško televizijo CNN povedal Witkoff.

"Pri vsakem mirovnem sporazumu bo vsaka od strani morala nekoliko popustiti. To je tisto, kar predsednik zna najbolje - združuje ljudi. Prepričal jih je, da razumejo, da je pot do miru v popuščanju in doseganju soglasja," je še dejal Witkoff in dodal, da verjame v uspešen rezultat pogajanj.

Oglasil pa se je tudi Zelenski, ki je v nagovoru ponovil, da Ukrajina potrebuje varnostna jamstva, osnutki dogovorov, ki so ji bili doslej ponujeni, pa niso tisto, kar si želijo. Ob tem pa poudarja, da se pogovori premikajo naprej. Da je "hvaležen" za podporo tako Bidnove kot Trumpove administracije. Da želi razumevanje in varnostna jamstva predsednika Trumpa za pomoč Ukrajini. "Ne bom pa podpisal nečesa, kar bo plačevalo še deset generacij Ukrajincev," je zatrdil. Dodaja, da je Trumpa povabil v Ukrajino in si "zelo močno" želi, da bi bil tam, a pravi, da jim "to še žal ni uspelo". Zelenski zaključuje: "Morda bo prišel ali pa bom jaz odšel v Washington, kar bi bilo zelo koristno".

Ob obletnici začetka vojne v Ukrajini bosta v ponedeljek potekali posebni zasedanji Varnostnega sveta in Generalne skupščine ZN. Varnostni svet bo po napovedih glasoval o predlogu resolucije, ki so ga oblikovale ZDA in v katerem ozemeljska celovitost Ukrajine ni omenjena. Ukrajina in njene evropske zaveznice želijo v Generalni skupščini doseči glasovanje o resoluciji, ki bi vsebovala dosedanje zahteve po takojšnjem in brezpogojnem umiku ruske vojske iz Ukrajine ter prenehanju ruskih napadov na sosednjo državo.

Zelenski upa, da bo srečanje voditeljev EU "prelomnica"

Jutri se bodo svetovni voditelji odpravili v Ukrajino, da bi razpravljali o varnostnih zagotovilih za konec vojne. Zelenski je dejal, da upa, da bo to "prelomnica".

Glede pogajanj o koncu vojne Zelenski pravi, da bo tema o pridružitvi Natu "na mizi", vendar ne ve, kako se bodo te razprave "končale". "Vendar je pomembno, da vsi razumemo, da Ukrajina ni povabljena za mizo," dodaja. Ukrajina je tista, ki "vabi evropske voditelje, ker smo del Evrope", pravi. Dodaja, da je pomembno, da so tam tudi ameriški voditelji, "ker so naša glavna pomoč v tej vojni". Je pa med drugim napovedal, da se je pripravljen odpovedati položaju predsednika Ukrajine, "če gre za mir v Ukrajini" ali za članstvo v Natu. "Če bo mir za Ukrajino, če res mislite, da moram zapustiti svoj položaj, sem pripravljen. ... lahko ga zamenjam za Nato," je dejal.

"To ni igra, to je vojna"

Rotarijska ura na Ajdovščini praznuje 20. obletnico. Foto Rotary klub Ljubljana

Zanimivosti

Leta 2005 je Rotary klub Ljubljana svojemu mestu podaril ikonično uro

Razprava se namreč zdaj osredotoča na potrebo po pogovorih z voditelji EU, Zelenski pa pravi, da v primeru nesoglasij "izgleda kot nesrečna družina""To ni igra, to je vojna," pravi. "Potrebujemo partnerstvo, potrebujemo pomoč, a ne smemo izgubiti svoje neodvisnosti, ne smemo izgubiti svojega dostojanstva." 

"Besed Donalda Trumpa ne bi označil za kompliment," pa pravi glede izjav ameriškega predsednika, ki ga je prejšnji teden na platformi Truth Social označil za "diktatorja, ki opravlja grozno delo".  "Človek bi bil užaljen ob besedi diktator, če bi bil diktator. Jaz nisem. Sem zakonito izvoljeni predsednik," je dodal.

Na vprašanje, ali ZDA ne bodo vojaško podprle Ukrajine, ali bi bila pomoč evropskih zaveznic Ukrajine dovolj za nadaljevanje njihove obrambe, pa je odvrnil, da podpora ZDA "ni samo denar" in da so "tudi sankcije zelo pomembne". Pravi, da obstajajo tudi nekatere vrste orožja, za katere imajo dovoljenja samo ZDA, in medtem ko bi jim Evropa lahko dala več tega orožja, imajo ZDA dovoljenje.

Spregovoril je tudi o potencialnem članstvu Ukrajine v Evropski uniji, ki bi po njegovih besedah prav tako pomenilo jamstvo za ekonomsko varnost. "Če govorimo o jamstvih gospodarske varnosti, je to za nas najprej članstvo v Evropski uniji. Če Ukrajina ne bo sprejeta v zvezo Nato, potem je, drugič, potrebno redno financiranje ukrajinske vojske, ki bo omogočalo najmanj 800.000 vojakov," je dejal.

Von der Leyen z voditeljema Francije in Velike Britanije o podpori Ukrajini

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je po telefonskih pogovorih s francoskim predsednikom Emmanuelom Macronom in britanskim premierjem Keirom Starmerjem danes zagotovila, da vsi trije neomajno podpirajo Ukrajino. Macron in Starmer bosta prihodnji teden obiskala ZDA in se srečala s predsednikom Donaldom Trumpom.

"Opravili smo dobre pogovore, razpravljali smo o naši neomajni finančni in vojaški podpori Ukrajini," je von der Leyen danes na omrežju X zapisala o telefonskih pogovorih z voditeljema Francije in Velike Britanije.

"Izmenjali smo najnovejše informacije o naših stikih z ameriškimi partnerji ter razpravljali o načrtih za obrambo in varnost naše celine," je dodala ob naraščajočih napetostih med ZDA in Evropo glede konflikta v Ukrajini in finančnega sodelovanja v okviru zveze Nato.

Von der Leyen, ki bo v ponedeljek ob tretji obletnici začetka ruske invazije skupaj z delegacijo obiskala Kijev, se je z Macronom in Starmerjem pogovarjala v luči njunih bližajočih se obiskov v ZDA, navaja francoska tiskovna agencija AFP.

Macron se bo v ponedeljek srečal z ameriškim predsednikom Trumpom kot prvi evropski voditelj, ki bo na uradnem obisku v ZDA po Trumpovi vrnitvi v Belo hišo, Starmerjev obisk v Washingtonu bo sledil v četrtek.

Po navedbah britanske vlade sta se Starmer in von der Leyen pogovarjala v soboto ter se strinjala glede zagotavljanja varnostnih jamstev za pravičen in trajen mir v Ukrajini. Britanski premier je v začetku tedna dejal, da je pripravljen v Ukrajino poslati britanske vojake kot mirovne sile, če bo dosežen trajen mir.

Starmer je ob tem v danes objavljenem članku v britanskem časniku The Sun on Sunday zapisal, da je "v interesu tako Združenega kraljestva kot ZDA, da Ukrajini stojita ob strani z varnostnimi zagotovili".

Številne Evropejce skrbi, da bo Trump v želji po čimprejšnjem končanju vojne v Ukrajini ponudil Moskvi ugodne pogoje, ne da bi Kijevu zagotovil varnostna jamstva, Evropo pa držal stran od pogajalske mize.