Amnesty International se v svojem poročilu opira na pričevanje več aktivistov, ki so v zadnjih mesecih poročali o vdorih v njihove telefone, in številne dokaze, pridobljene s pomočjo digitalne forenzike. Srbske oblasti in obveščevalne službe naj bi za vohunjenje za novinarji, okoljskimi aktivisti in tudi borci za človekove pravice uporabljale doma razvito vohunsko programsko opremo z imenom NoviSpy.
Agencija Bia je medtem navedbe iz poročila označila za nesmiselne. Po njihovih navedbah »trivialna senzacionalnost« poročila kaže na namen organizacije Amnesty International, ki deluje za interese določenih agencij in skupin. Poudarili so še, da Bia deluje izključno v skladu s srbsko zakonodajo in da nesmiselnih navedb iz poročila ne bodo komentirali.
Kot so v poročilu navedli v Amnesty International, so aktivisti in eden od novinarjev poročali o več primerih »sumljivega dogajanja na njihovih mobilnih telefonih,« in sicer »neposredno po pogovorih s srbsko policijo in varnostnimi službami.« V najmanj dveh primerih naj bi v telefone, preden so jih okužili z vohunskim programom NoviSpy, vdrli s pomočjo programske opreme izraelskega podjetja Cellebrite. S pomočjo svoje programske opreme NoviSpy naj bi nato z njihovih telefonov prenesli podatke, vključno s stiki in posnetki zaslonov, vse te podatke pa naj bi shranili na serverju, ki je pod nadzorom srbske vlade. Med drugim naj bi vohunili za srbskim preiskovalnim novinarjem Slavišo Milanovom in okoljskim aktivistom Nikolo Ristićem.
Eden od aktivistov je za organizacijo navedel, da je nekdo z njegovega telefona nemudoma po sestanku z predstavniki srbske varnostno-obveščevalne agencije Bia izvozil vse njegove stike. Isti aktivist je za tiskovno agencijo Reuters potrdil, da je pozneje svoj mobilnik predal v roke strokovnjakov s področja digitalne forenzike, ki so ugotovili, da je imel nameščeno vohunsko programsko opremo NoviSpy in da so s telefona poleg stikov na server, ki je pod nadzorom agencije Bia, romale tudi njegove osebne fotografije.
Njena.si
Astra AI ponuja brezplačen dostop do prvega AI tutorja za matematiko vsem učiteljem v Sloveniji
Zlorabili tehnologijo, namenjeno boju proti organiziranemu kriminalu
Programsko opremo izraelskega podjetja Cellebrite za vdiranje v mobilne telefone zlasti osumljencev za kazniva dejanja sicer množično uporabljajo organi pregona številnih držav, vključno z ameriškim zveznim preiskovalnim uradom FBI. Kot je po poročanju Reuters potrdil direktor trženja pri podjetju David Gee, obtožbe iz poročila Amnesty International še preiskujejo. V kolikor držijo, bi srbske oblasti s svojim dejanjem »kršile licenčno pogodbo za končnega uporabnika.« Gee je dodal, da bi podjetje Cellebrite v tem primeru srbskim oblastem prepovedala uporabo svoje tehnologije, saj da njihova tehnologija nikakor ni namenjena temu, da bi se na mobilne telefone uporabnikov prenašala vohunska programska oprema.
Srbija je po poročanju Amnesty International tehnologijo podjetja Cellebrite prejela v okviru večjega paketa pomoči, da bi lahko hitreje izpolnila zahteve za nadaljnjo integracijo v Evropsko unijo. Uporabljala naj bi jo zlasti v boju proti organiziranemu kriminalu, celoten paket, ki naj bi ga Srbiji zagotovili prek Urada Združenih narodov za projektne storitve (UNOPS), pa naj bi leta 2017 financirala norveška vlada. Norveška vlada naj bi nato ravno zaradi pomislekov o zlorabah s tem financiranjem leta 2018 prenehala, a je UNOPS paket leta 2019 Srbiji vseeno dostavil.