Kot so sporočile iranske oblasti, so danes uspešno izstrelile doma izdelano raketo, ki je v vesolje ponesla njihov najtežji tovor doslej. Raketo so izstrelili iz vesoljskega izstrelišča Imam Khomeini, ki se nahaja na odročnem kraju v provinci Semnan.
Po navedbah državnih medijev tovor, ki vključuje telekomunikacijski satelit in plovilo za premikanje satelita med orbitami, tehta približno 300 kilogramov. Satelit so poslali v eliptično orbito z največjo oddaljenostjo od Zemlje 410 kilometrov in najmanjšo 300 kilometrov.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Za izstrelitev tovora so uporabili dvostopenjsko raketo na tekoče gorivo Simorgh, ki jo je razvilo iransko ministrstvo za obrambo in za katero je cela serija neuspešnih izstrelitev. Iranska vesoljska agencija je sicer letos izvedla več uspešnih izstrelitev satelitov v vesolje. Že januarja so s pomočjo rakete Simorgh v vesolje poslali kar tri satelite hkrati. Septembra so v vesolje poslali še raziskovalni satelit, a so za to izstrelitev uporabili prav tako doma razvito raketo Ghaem-100.
V današnjem primeru zaenkrat še ne obstajajo neodvisni dokazi, da je bila izstrelitev dejansko uspešna, bo pa zagotovo povzročila dodatne napetosti med Iranom in zahodnimi državami.
ZDA, Izrael in evropske države namreč Iran že dlje časa opozarjajo, naj ne nadaljujejo s svojim vesoljskim programom. Trdijo namreč, da je mogoče tehnologijo, ki se uporablja pri razvoju satelitov in izstrelitvah, uporabiti za izdelavo balističnih raket, tudi takih, ki lahko nosijo jedrske konice. V Iranu na drugi strani odgovarjajo, da ne razvijajo jedrskega orožja in da vesoljski program, tako kot tudi jedrski, razvijajo zgolj v civilne namene.