Kot so sporočili iz ameriškega geološkega inštitutu (USGS), je ob približno 10.44 uri po lokalnem času (19.44 uri po srednjeevropskem času) Kalifornijo stresel potres z magnitudo 6,6. Njegovo magnitudo so pozneje popravili na 7. Žarišče potresa je bilo na globini 10 kilometrov ob obali severnega dela Kalifornije, natančneje v bližini kalifornijskega mesta Eureka. Potresu je sledil še popotresni sunek magnitude 5,8.
Tresenje tal so čutili prebivalci vzdolž kalifornijske obale vse do San Francisca, pristojni pa so za dele obale, ki so od žarišča oddaljene do 300 kilometrov, nemudoma izdali opozorilo pred cunamijem. V centru za opozarjanje pred cunamiji v Honoluluju so prebivalce na obalnih delih pozvali k previdnosti, pri čemer so uporabniki pametnih telefonov nanje prejeli pozive, naj se umaknejo na višje ležeča območja. Po poročanju tiskovne agencije AP Tiskovna agencija opozorilo pred nevarnostjo cunamija velja za več kot pet milijonov ljudi na območju kalifornijske obale. Pozneje so opozorilo preklicali.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
AP poroča še, da so pristojni ustavili promet skozi podvodni predor med San Franciscom in Oaklandom. Prav tako so iz živalskega vrta v San Franciscu evakuirali vse obiskovalce, živali pa spravili na varno na višje ležeča mesta.
Na zahodni obali ZDA, kjer se stikajo tektonske plošče, so potresi pogosti. Leta 1994 je v potresu na območju Los Angelesa umrlo več deset ljudi, več tisoč je bilo poškodovanih. V potresu v San Franciscu leta 1906, ki je sprožil cunami, naj bi umrlo več kot 3000 ljudi, poroča STA.