Zaposleni so delovno mesto zadnjič zapustili med nočno izmeno, z začetkom današnje jutranje izmene pa se je delo nadaljevalo po ustaljenih tirnicah. Kot navaja dpa, so stavke, ki so potekale v devetih od desetih nemških tovarn Volkswagna, pokazale odločnost tamkajšnje delovne sile, da se upre predlogom vodstva družbe.
Vodstvo Volkswagna je oktobra sporočilo, da zaradi težav v poslovanju in naraščajočih stroškov razmišlja o zaprtju več tovarn in znižanju stroškov dela oziroma odpuščanjih, kar je sprožilo val ogorčenja med zaposlenimi v desetih tovarnah družbe v Nemčiji. Sledili so tudi očitki politiki o neustreznem in prepočasnem ukrepanju, saj je avtomobilska industrija glavni steber nemškega gospodarstva.
Pogajanja glede nove kolektivne pogodbe so se v drugi polovici novembra končala brez dogovora in že tedaj je sindikat ob protestih pred sedežem koncerna v Wolfsburgu napovedal možnost opozorilne stavke, ki jo je v ponedeljek tudi izvedel. Po navedbah sindikata naj bi se je udeležilo 98.650 od več kot 130.000 zaposlenih v Volkswagnovih tovarnah. "Prve opozorilne stavke so dale jasen signal, kaj si delavci mislijo o Volkswagnovem načrtu upravljanja," je po navedbah dpa dejal glavni pogajalec IG Metalla Thorsten Gröger.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Prepričan je, da so zaposleni dali glasno vedeti, da se bodo borili za svoja delovna mesta, družine in prihodnost. "To je bil prvi, močan udarec v zimi protestov!" je še napovedal. Po podatkih IG Metall je bila udeležba v stavki občutno višja kot med zadnjim večjim valom stavk v Volkswagnu leta 2018. Takrat je po podatkih sindikatov v kratkih stavkah v šestih tovarnah sodelovalo več kot 50.000 zaposlenih.
Nadaljnji kolektivni pogovori med sindikatom in Volkswagnovim vodstvom so predvideni za prihodnji teden.