V uradu izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja so izdajo naloga označili za antisemitsko potezo, enakovredno sodobnemu Dreyfusovemu procesu. Omenjeni proces se nanaša na politični škandal s konca 19. stoletja, ki je razdelil Francijo, potem ko je bil judovski častnik francoske vojske Alfred Dreyfus po krivem obtožen izdaje in vohunjenja za Nemčijo.
»Predsednik vlade ne bo popustil pritiskom, ne bo se pustil odvrniti in se ne bo umaknil, dokler ne bodo doseženi vsi vojni cilji,« so še sporočili z Netanjahujevega urada, kjer menijo, da se bo zgodba z nalogom končala tako kot Dreyfusova afera, torej s pomilostitvijo.
Donedavni obrambi minister Joav Galant pa je kritiziral ICC, ker da je s tem postavilo državo Izrael in »morilske voditelje Hamasa v isto vrsto«. Dodal je, da ta odločitev predstavlja »nevaren precedens proti pravici do samoobrambe in etičnega vojskovanja ter da spodbuja morilski terorizem.«
»To je temačen trenutek za ICC,« je na družbenem omrežju X zapisal zunanji minister Gideon Sar, potem ko je haaško sodišče izdalo naloge za prijetje Netanjahuja, Galanta in vodje oboroženega krila palestinskega islamističnega gibanja Hamas Mohameda Deifa. Trojica naj bi bila namreč kazensko odgovorna za vojne zločine in zločine proti človeštvu, storjene med napadom palestinskih borcev na Izrael 7. oktobra in izraelsko ofenzivo v Gazi.
»Organ, ki se imenuje 'sodišče', je brez pooblastil izdal absurdne ukaze /.../ čeprav Izrael ni član sodišča,« je poudaril vodje izraelske diplomacije, ki je na položaju nedavno zamenjal aktualnega obrambnega ministra Izraela Kaca. Ta je na mestu vodje obrambnega resorja nasledil prav Galanta, ki ga je Netanjahu razrešil.
Da gre za temačen dan za pravosodje in človeštvo, je v odzivu na X-u zapisal tudi izraelski predsednik Jicak Hercog. Po njegovih besedah je izdaja nalogov za prijetje Netanjahuja in Galanta škandalozna odločitev, ki je v posmeh vsem, ki se borijo za pravičnost.