Mednarodno kazensko sodišče v Haagu je v izjavi za javnost navedlo, da so izdali naloge za aretacijo Netanjahuja, Galanta in tudi trenutnega vodjo palestinskega islamističnega gibanja Hamas Mohameda Diab Ibrahim Al-Masrija, bolje poznanega kot Mohamed Deif. Trojici očitajo vojne zločine in zločine zoper človeštvo. Kot so v delu, ki se nanaša na Netanjahuja in Galanta, zapisali v izjavi za javnost, obstajajo »utemeljeni sumi,« da sta Galant in Netanjahu »civiliste v Gazi namerno in zavestno prikrajšala za nepogrešljive stvari, nujne za njihovo preživetje, vključno s hrano, vodo, zdravili in medicinsko opremo, kot tudi gorivom in elektriko.«
V ICC so ob tem navedli, da to, ali Izrael priznava pristojnost ICC, pri izdaji nalogov za prijetje ne igra nobene vloge. Izrael je namreč izpodbijal pristojnost ICC v tej zadevi, saj Izrael ni član ICC-ja in ne priznava njegovih pristojnosti, a so v ICC navedli, da sodišče svojo pristojnost izvršuje na podlagi »ozemeljske pristojnosti,« ki jim jo je podelila palestinska vlada. Ta namreč pristojnost ICC priznava že od junija 2014.
Glavni tožilec ICC Karim Khan je že maja zahteval izdajo nalogov za prijetje tako Netanjahuja in Galanta kot treh, zdaj že pokojnih voditeljev Hamasa. Khan je prepričan, da so Netanjahu, Galant ter trije visoki predstavniki Hamas - Mohamed Deif kot poveljnik brigad Al Kasam, Ismail Hanija kot vodja političnega urada Hamasa in Jahja Sinvar kot vodja Hamasa na območju Gaze - kazensko odgovorni za vojne zločine in zločine proti človeštvu. Vse tri navedene predstavnike Hamasa je Izrael od takrat ubil. V Hamasu smrti Deifa nikoli niso potrdili, a so v izraelski vojski navedli, da so ga ubili v zračnem napadu.
V tričlanski panel, ki je med drugim odločal o izdaji nalogov za prijetje, je bila imenovana tudi slovenska sodnica Beti Hohler. Ta je marca lani kot prva Slovenka zaprisegla za devetletni mandat sodnice na ICC.