Besede in dejanja

Ali bo Trump dejansko vztrajal pri uvedbi carin?

M.G.
7. 11. 2024, 10.20
Posodobljeno: 7. 11. 2024, 10.38
Deli članek:

V okviru svoje predsedniške kampanje je Trump obljubljal marsikaj. Med drugimi tudi to, da bo uvedel carino na vse blago, uvoženo v ZDA, če bo le ponovno izvoljen v Belo hišo. Ekonomisti in podjetja sedaj analizirajo in ugibajo, kako resno je pravzaprav Trump to mislil.

Profimedia
Donald Trump je med svojo politično kampanjo govoril in obljubljal veliko, vprašanje pa je, kaj od tega bo dejansko uresničil. Uvedba carin je ena izmed takšnih obljub, ki se zdi sicer verjetna, a ne v takšnem obsegu.

Ali bo Donald Trump res vztrajal pri svoji predvolilni obljubi o uvedbi carin na vse tuje blago, sedaj ko je ponovno osvojil Belo hišo? Takšen ukrep bi lahko imel globalne posledice, saj bi vplival na cene blaga po vsem svetu in potencialno sprožil tudi svetovno trgovinsko vojno.

V preteklosti je Trump s carinami ciljal na posamezne države, predvsem na Kitajsko ali pa na specifično industrijo, kot je jeklarstvo. Tokrat gre malenkost drugače, saj je Trump govoril o uvedbah 10 do 20 odstotnega davka na vse tuje blago. Jasno je, da bi tako ekstremen ukrep močno vplival na cene po vsem svetu, s tem pa bi se močno zamajala tudi celotna svetovna trgovina in ekonomija. A na srečo je tak scenarij le malo verjeten.

"Zagrozil" tudi Evropi

Prejšnji mesec je v enem izmed govorov eksplicitno izpostavil tudi Evropo oziroma Evropsko unijo. "Evropska unija se sliši tako lepo, tako čudovito, kajne? Vse te majhne evropske države, ki se združijo... Ne jemljejo naših avtomobilov. Ne jemljejo naših kmetijskih proizvodov," je dejal. "V Združenih državah Amerike prodajo milijone in milijone avtomobilov. Ne, ne, ne, plačati bodo morali visoko ceno," je zaključil. Zato so delnice BMW-ja, Mercedesa in Volkswagna po potrditvi Trumpove zmage nemudoma padle med 5 in 7 odstotkov, saj so ZDA največji izvozni trg za nemške proizvajalce avtomobilov, ki se že tako ali tako soočajo s krizo.

"Carina je najlepša beseda v slovarju"

Med kampanjo je Trump dejal tudi, da so carine dobra rešitev za številne težave, vključno z zatiranjem vpliva Kitajske in preprečevanjem nezakonitega priseljevanja. Finančni ministri organizacije G7 (mednarodna organizacija, ki združuje sedem najrazvitejših svetovnih gospodarstev), ki predstavlja približno 40 odstotkov svetovnega BDP-ja, so prejšnji teden dejali, da bodo poskušali Ameriko pod Trumpovim vodstvom spomniti na potrebo po zaveznikih v svetovnem gospodarstvu, ker so mnenja, da si ne nikakor ne želi zakuhati trgovinske vojne. "Ameriške carine same po sebi ne povzročajo inflacije v Evropi, vendar je vse odvisno od tega, kako se bo odzvala Evropa," je za BBC povedal bankir iz evroobmočja.

"Carina je najlepša beseda v slovarju," je dejal Trump. Gre za močno orožje, ki ga novi predsednik očitno namerava tudi uporabiti, so še zapisali pri BBC. Čeprav je glavnina Trumpove retorike v zvezi s carinami naperjena proti Kitajski, znotraj Evropske unije že pripravljajo sezname preventivnih povračilnih ukrepov proti ZDA, potem ko prej še niso jemali resno Trumpovih groženj s carinami, ki pa jih je pozneje res uvedel. V preteklosti je EU že uvedla carine na nekatere ikonične ameriške izdelke, kot so denimo motorji Harley Davidson, nekatere pijače, kavbojke Levi's in druge, kot odgovor na ameriške carine na jeklo in aluminij.

Trgovinska vojna in vloga Velike Britanije

Prejšnji mesec so pri Mednarodnem denarnem skladu (IMF - International Monetary Fund) dejali, da bi morebitna trgovinska vojna lahko prizadela svetovno gospodarstvo za dobrih 7 odstotkov, to je približno toliko, kolikor znašata francosko in nemško gospodarstvo skupaj.

Po brexitu se britanski vladi postavljajo ključna vprašanja o tem, kakšno stališče naj Združeno kraljestvo zavzame v primeru morebitne čezatlantske trgovinske vojne. Čeprav bi Velika Britanija morda skušala ostati nevtralna, bi bilo to težko izvedljivo, še posebej v sektorjih, kot sta farmacevtska industrija in avtomobilska industrija, kjer so posledice trgovinskih napetosti že prisotne. Retorika britanske vlade kaže, da bi se najraje postavili v vlogo mirovnika, vendar pa ni jasno, ali bodo druge države pripravljene prisluhniti temu pristopu.

Ob tem se postavlja vprašanje, ali bi Združeno kraljestvo, kot zaveznik ZDA, poskušalo zaščititi svojo trgovino pred Trumpovimi carinami ali pa bi se odločilo za bolj aktivno vlogo, da bi preprečilo širitev trgovinskih tarif. Nekateri analitiki menijo, da bi bila za globalno stabilnost morda najboljša rešitev, če bi se Velika Britanija vrnila v Evropsko unijo, kar bi zmanjšalo tveganje za uvedbo škodljivih trgovinskih omejitev.

Kakorkoli že, vse je še negotovo, Trumpova opozorila in obljube pa je mogoče jemati dobesedno ali pa ne. "Nič ni gotovo, a tako se začnejo resne trgovinske vojne," so zaključili svoja razmišljanja pri BBC.

Estrada

Simon Popek, Miša Molk
Začel se je LIFFe

Ljubitelji filmov spet prišli na svoj račun

pf-na-v-1-pelko
Vip Petek na TV Veseljak Golica

Primorski fantje na Veseljaku: »Morda nas bo od zgoraj pozdravil tudi Bogdan«

1731506601-z-jasno-in-glasno-1731506560883
TV Veseljak Golica

Jasna s Saško Smodej in Dejanom Dogaja

Karel III
Današnji slavljenec

Foto: Karel III. bo 76. rojstni dan praznoval delovno.

Tako kralj Karel kot njegova žena Camilla sta jasno pokazala svoje navdušenje nad konjskimi dirkami,
Estrada

Preiskava zasebnih nepremičnin britanskega kralja razkriva sporne posle

rdeča-preproga-aktual
Novost

Aktualov rojstni dan: Rdeča preproga za nastopajoče, voditelje in oboževalce

Zanimivosti

mozart_2
Nenadna smrt

Življenje ovito v tančice skrivnosti: Mozart in miti

panuozzo1
Slastna alternativa

Panuozzo – še ena zvezda iz sveta pice

cistilnica-novak04
Zanimivosti

Oblačilom in preprogam se splača privoščiti pravo nego

Klic dobrote 2023_Bernarda Žarn in Jure Sešek
Klic dobrote 2024

Dobrodelni koncert za pomoč družinam v stiski

leteči tigri
Claire Lee Chennault

Leteči tigri so rešili Kitajsko

_DSC5241
Zanimivosti

Huawei predstavil nove pametne ure in pojasnil pomen zabeleženih podatkov