Znano bo v torek

Bo Kamala Harris prva predsednica ZDA ali bo predsedniške volitve osvojil Donald Trump?

Dopisnik STA iz New Yorka Robi Poredoš
3. 11. 2024, 09.44
Posodobljeno: 3. 11. 2024, 09.44
Deli članek:

Predsedniška tekma v ZDA pred torkovimi ostaja povsem neodločena in nihče ne more z gotovostjo napovedati, ali bodo ZDA dobile prvo predsednico, Kamalo Harris, ali se bo v Belo hišo vrnil 45. predsednik, Donald Trump. Do sobote je glasove predčasno po pošti ali v živo glasovalo že 72 milijonov od skupaj okrog 162 milijonov registriranih volivcev.

Profimedia
Stisk roke med Donaldom Trumpom in Kamalo Harris.

Republikanec Trump in demokratka Harris, ki je julija prevzela štafeto od 81-letnega predsednika ZDA Joeja Bidna, se ob koncu kampanje osredotočata na sedem t. i. nihajočih zveznih držav, ki bodo zaradi elektorskega sistema odločale o zmagovalcu. To so Pensilvanija, Wisconsin, Michigan, Severna Karolina, Nevada, Georgia in Arizona.

Kandidata povsem izenačena

V ostalih 43 državah in prestolnici Washington je izid praktično odločen vnaprej. Zmagovalec mora z zmagami po državah zbrati najmanj 270 od 538 elektorjev, izidi pa morda ne bodo znani zelo hitro. Preštevanje glasov se namreč lahko zavleče, verjetne so tudi pritožbe in tožbe, še posebej s strani Trumpa, ki že govori o domnevnih prevarah v Pensilvaniji in drugje.

Javnomnenjske ankete tik pred volitvami kažejo, da sta kandidata v nihajočih državah povsem izenačena, razlike med njima se gibljejo v okviru statistične napake, tako da je izid nemogoče napovedati.

Trumpa jemljejo kot kandidata, ki najverjetneje ne bo sprožil vojne

Trumpu v prid govori dejstvo, da je tradicionalen motivacijski dejavnik ameriških volivcev gospodarstvo, pri čemer republikanec v anketah uživa prednost pred demokratko. Trumpovi volivci so vedno izjemno motivirani, pomaga mu tudi to, da ga Američani - tudi tisti, ki ga ne podpirajo - jemljejo kot kandidata, ki najverjetneje ne bo sprožil vojne, ampak si bo prizadeval, da se te, ki potekajo, končajo.

Čeprav Američani tega ne povedo na glas, je prednost za Trumpa tudi to, da številni niso pripravljeni na to, da v Belo hišo pride ženska, ki je poleg tega temnopolta in azijskega rodu. Po drugi strani je za Harris to, da je ženska, prednost, ker Američani v anketah na visoko drugo ali tretje mesto za gospodarstvom in priseljevanjem, postavljajo vprašanje pravice do splava.

Konservativna večina vrhovnega sodišča ZDA, ki jo je s tremi sodniki utrdil Trump, je leta 2022 ukinila pravico do splava na zvezni ravni in to je zbudilo Američanke, ki so pravico doslej podprle na številnih referendumih. Vprašanje splava je tudi razlog, da demokratka v anketah uživa 15-odstotno prednost pri volivkah. Ženska volilna udeležba je tradicionalno večja od moške in statistika zgodnjih volitev to potrjuje.

Harris podpirajo znani republikanci in gospodarstveniki

Harris utrjuje podporo med ženskami tudi z oglasom, v katerem jim igralka Julia Roberts razlaga, da lahko volijo po svojem prepričanju ne glede na to, kaj menijo moški v njeni družini, ker so volitve tajne.

V prid Harris govori tudi boljša organizacija kampanje in dela na terenu. Trump se s pomočjo milijarderja Elona Muska v Pensilvaniji zanaša na plačane volilne motivatorje, Harris pa na prostovoljce.

Demokratska stranka je po Bidnovem odstopu od kampanje ostala poenotena, republikanci pa so razdeljeni, čeprav so Trumpovi nasprotniki v manjšini. Harris podpirajo znani republikanci, kot sta nekdanji kalifornijski guverner Arnold Schwarzenegger ter nekdanji podpredsednik Dick Cheney, pa tudi slavni Američani, kot so pevka Taylor Swift, televizijska voditeljica Oprah Winfrey ter glasbenik Bruce Springsteen. Podporo so ji izrekli celo nekateri nekdanji člani Trumpovega kabineta.

Podpira jo tudi več vodilnih gospodarstvenikov, ki svarijo, da bo Trumpov načrt uvajanja visokih carin zmanjšal svetovno gospodarsko rast in povišal inflacijo. V primeru njegove zmage bodo pod vprašajem prizadevanja proti podnebnim spremembam, Evropo pa je strah, da bo razbil zvezo Nato in Rusiji pomagal do zmage v Ukrajini.

Harris Trumpa označuje za fašista, Trump njo za neumno

Harris Trumpa - tako kot njegov nekdanji šef kabineta John Kelly - označuje za fašista in opozarja na to, da nima nobenega programa razen načrtovanja maščevanja političnim nasprotnikom. Trump po drugi strani Harris označuje za neumno, njeno delo Bidnove podpredsednice pa za neuspešno.

"Kamala Harris bo prva predsednica ZDA," je kljub tesnim anketam na televiziji MSNBC napovedal demokratski strateg James Carville. "Ima več denarja za kampanjo od Trumpa, ima več energije med privrženci, njena stranka je bolj enotna in ima boljše podpornike. Poleg tega je Trump popolnoma zmešan," je dejal.

"Trump bo osvojil predsedniške volitve in ima celo možnost, da zmaga z veliko prednostjo, kar bo velika zavrnitev vseh elit," pa je po prihodu iz zapora izjavil nekdanji Trumpov politični strateg Steve Bannon.

V torek bo v 41 državah potekalo tudi 147 referendumov 

Američani bodo v torek poleg predsednika volili še zvezne senatorje, člane predstavniškega doma zveznega kongresa, guvernerje zveznih držav, državne kongresnike, župane, mestne svetnike in druge državne ter lokalne uradnike, poleg tega bo v 41 državah potekalo 147 referendumov ter še veliko več pa jih bo v lokalnih skupnostih.

Zvezni senat ima 100 članov s šestletnim mandatom, vsaki dve leti jih na vrsto za volitve pride tretjina. Predstavniški dom ima 435 članov z dveletnim mandatom tako, da bodo 5. novembra glasovali o vseh. V zveznem senatu se obeta tesna zmaga republikancev, v predstavniškem domu pa ankete napovedujejo tesno zmago ene ali druge stranke.