"Pub Crawl"

V Pragi prepovedali razvpite nočne obiske pivnic

J.V.
15. 10. 2024, 09.16
Posodobljeno: 15. 10. 2024, 09.29
Deli članek:

Praški mestni svetniki so prepovedali nočne obiske barov oz. tako imenovani "pub crawl"; ko vodiči turiste vodijo od lokala do lokala kot pastirji ovce, da lahko brez skrbi pijejo do onemoglosti.

Profimedia
V Pragi si želijo kultiviranih in premožnih turistov, ne pa navadnih pijandur.

Podžupan Prage Zdenek Hrib je povedal, da v češki prestolnici obiskovalci, "ki pridejo za kratek čas, samo zato, da se ne napijejo", niso več zaželeni. Mestni svetniki so namreč prepovedali nočne obiske barov oz. tako imenovani "pub crawl"; ko vodiči turiste vodijo od lokala do lokala kot pastirji ovce, da lahko brez skrbi pijejo do onemoglosti. "Vodeni ogledi med 22. in 6. uro zjutraj ne bodo več mogoči," je včeraj na novinarski konferenci naznanil Hrib in dodal, da želi mesto ciljati na "bolj kultivirane" in "premožne" turiste, povzema Guardian.

Priznani ležaki za manj kot 3 evre

Češka prestolnica z 1,3 milijona prebivalcev sicer že dolgo slavi kot obljubljena dežela za fantovščine in druge družbene aktivnosti, ki vključujejo alkohol. Čehi so že vrsto let vodilni v svetu glede popitega piva na prebivalca, lani je povprečen Čeh spil 128 litrov piva. V nekaterih restavracijah v Pragi je pivo cenejše kot mineralna voda in številni pubi v zgodovinskem središču mesta, ki je pod Unescovo zaščito, ponujajo priznane ležake za manj kot 3 evre.

"Pubcrawlerji" problem za lokalce in druge turiste

Vaclav Starek, vodja češkega združenja hotelov in restavracij, odločitev mestnih svetnikov pozdravlja. "Izleti v središče zaradi iskanja piva so bili problem za lokalno prebivalstvo in tudi za druge turiste," je povedal za AFP in dodal: "Mislim, da to ne bo škodovalo naši prodaji. Nikomur ne bo prepovedano v pub, toda ti nočni organizirani obiski pubov … niso nič, kar bi potrebovali."

Ukrepi zoper množični turizem tudi drugod po Evropi

Praga sicer ni prva evropska prestolnica, ki je začela to vrsto turistov odvračati od obiska. Amsterdam je lani sprožil kampanjo oglasov "drži se stran", ki so namenjeni predvsem mladim Angležem. Oglasi opisujejo tveganja in posledice čezmernega uživanja alkohola in mamil: denarne kazni, kazenska evidenca, zdravstvena tveganja ... Ukrepe za odvračanje od množičnega turizma so uvedle tudi Benetke, kjer so omejili število tursitičnih skupin in prepovedali zvočnike, v Barceloni pa nameravajo do leta 2028 prepovedati najem stanovanj turistom.