Vizionarska Meta očala

Kako bogat je Mark Zuckerberg v resnici?

U.C.
29. 9. 2024, 10.37
Posodobljeno: 29. 9. 2024, 10.44
Deli članek:

40-letni šef Facebooka je ponovno v vrhu Forbesove lestvice bogatašev in se lahko veseli bajnega povečanja premoženja.

Profimedia
Mark Zukerberg povečuje svoje bogastvo.

Po podatkih revije Forbes, ki izdaja seznam najbogatejših Zemljanov, premoženje šefa Facebooka strmo narašča: januarja lani je bilo njegovo premoženje ocenjeno na okoli 40 milijard evrov, septembra letos pa že vrtoglavih 175 milijard.

Pred njim so samo še štirje super bogataši:

1. Šef Tesle Elon Musk (53), približno 242 milijard evrov

2. Larry Ellison (80), ustanovitelj programske opreme Oracle, približno 185 milijard evrov

3. Ustanovitelj Amazona Jeff Bezos (60), približno 184 milijard evrov

4. Bernard Arnault (75), vodja luksuzne skupine LVMH (vključno z Louis Vuitton in Dior), približno 179 milijard evrov

Daleč na prvem mestu lestvice bogatašev kraljuje šef Tesle in SpaceX 53-letni Elon Musk, Zuckerberg pa se strmo približuje četrtemu na lestvici.

Razlog za Zuckerbergovo novo megabogastvo je predvsem močen razvoj delnic njegovega metaimperija (vključno s Facebookom, WhatsAppom in Instagramom). Potem ko je podjetje Facebook preimenoval v Meta in vse stavil na svojo vizijo virtualnega sveta, imenovanega Metaverse, so vrednostni papirji njegovega podjetja sprva strmo padli.

Po tem pa so delnice nenadoma eksplodirale. S 120 evrov januarja lani je delnica njegovega podjetja danes vredna več kot 500 evrov. To je ekstremno povečanje za več kot 300 odstotkov! Zuckerberg ima v lasti veliko delnic v Meti. Očitno mnogi vlagatelji menijo, da je njegova vizija Metaverse realna.

Vizionarska Meta očala

Profimedia
Bodo Meta očala postala nadomestek telefona?

V sredo je Zuckerberg predstavil prototip računalniških očal, ki lahko prikazujejo digitalno vsebino v svojih prozornih steklih. Ta očala bi morda kasneje v nekaterih primerih lahko nadomestila pametni telefon – na primer za navigacijo ali za branje kratkih sporočil. Očala za prikaz tako imenovane obogatene resničnosti (AR) v tehnološki industriji že leta veljajo za vizijo, ki bi lahko spremenila življenje mnogih uporabnikov. Ta vizionarska očala pa so zaenkrat tehnično še težko izvedljiva. Očala Meta še niso namenjena množičnemu trgu.