Razsikava

Zaradi globalnega segrevanja ozračja verjetnost poplav 50% večja

U.C./STA
25. 9. 2024, 13.51
Posodobljeno: 25. 9. 2024, 13.56
Deli članek:

Podnebne spremembe po ocenah znanstvenikov povečujejo verjetnost in silovitost padavin, ki povzročajo smrtonosne poplave v srednji Evropi, opozarjajo znanstveniki v danes objavljeni raziskavi World Weather Attribution. Iz te med drugim izhaja, da bodo poplave z nadaljnjim segrevanjem, ki ga povzročajo fosilna goriva, postale še bolj uničujoče.

Profimedia
Poplave so zaradi segrevanja ozračja 50% bolj verjetne.

Države srednje Evrope, med njimi Poljsko in Češko, pa tudi Romunijo in Italijo, je nedavno prizadela nevihta Boris, ki je povzročila hude poplave in večmilijardno škodo, umrlo je skupaj 24 ljudi.

Tveganje in resnost takšnih nesreč se bosta povečala, medtem ko se bo naš planet še naprej segreval, opozarjajo znanstveniki.

"Če ne ustavimo kurjenja fosilnih goriv, se bodo padavine in z njimi povezane poplave le še poslabšale," je dejala Friederike Otto, klimatologinja na Imperial College London in soavtorica raziskave, ki jo je objavil konzorcij znanstvenikov World Weather Attribution (WWA).

Da bi ugotovili, kakšno vlogo igrajo podnebne spremembe pri ekstremnem vremenu, so znanstveniki opazovanja primerjali s podnebnim modelom na podlagi tega, kako huda bi bila nevihta, suša ali vročinski val v svetu, kjer ljudje skoraj 200 let ne bi kurili fosilnih goriv.

Ugotovili so, da so podnebne spremembe povzročile vsaj dvakrat večjo verjetnost padavin s tveganjem za še bolj uničujoče poplave.

V prihodnosti bodo takšne naravne nesreče še hujše, še opozarjajo. Pri globalnem segrevanju ozračja za okoli dve stopinji Celzija bodo podobni dogodki postali 50 odstotkov bolj verjetni, padlo pa bo pet odstotkov več dežja kot sedaj, navaja raziskava, ki jo povzema BBC.