Do spopadov je prišlo na meji med Malijem in Alžirijo, in sicer v kraju Tinzaouaten, ki je pod nadzorom tuareških upornikov. Ti so pripadnike malijske vojske in ruske plačance iz skupine Wagner domnevno napadli iz zasede. Iz malijske vojske so že včeraj sporočili, da sta bila tam na »rutinski misiji« ubita dva njihova vojaka, še deset pa jih je bilo ranjenih, medtem ko so sami ubili približno 20 upornikov. A so tuareški uporniki pozneje sporočili, da so oni ubili več deset Wagnerjevcev ter zasegli oklepna vozila in tovornjake. »Sovražnik je utrpel hude izgube tako z vidika življenj kot opreme, vključno z več deset mrtvimi in ranjenimi,« je sporočil tiskovni predstavnik uporniškega gibanja CSP-PSD. Dejal je še, da se je več plačancev in malijskih vojakov predalo. Sodeč po posnetkih posledic spopadov, ki so na območju potekali v četrtek in petek, so bližje resnici navedbe tuariških upornikov. Uporniki so zatrdili še, da so poškodovali vojaški helikopter, ki je pozneje strmoglavil v več sto kilometrov oddaljenem kraju Kidal.
Da je bilo v bližini alžirske meje iz zasede ubitih najmanj 20 plačancev, je medtem na spletu potrdilo tudi več ruskih vojaških blogerjev, ki so blizu skupini Wagner. Po njihovih navedbah so uporniki napadli konvoj vozil malijske vojske, ki so ga spremljali ruski plačanci.
Azawad
Tuaregi so etnična skupina, ki živi na širšem območju Sahare, tudi na severu Malija. Marginalizirana skupnost na severu Malija je na začetku leta 2012 začela upor proti takratni vladi. Vlado jo nato nekaj mesecev pozneje v državnem udaru strmoglavila vojaška hunta, nezadovoljna z odzivom na upor Tuaregov. Nadzor nad uporniškim gibanjem so pozneje prevzele islamistične skupine, uporniki pa so leta 2015 z malijskimi oblastmi podpisali mirovni sporazum, a se je gibanje CSP-PSD konec leta 2022 temu sporazumu odpovedalo. Uporniki se že dolgo zavzemajo za avtonomijo v tej puščavski regiji, ki jo sami imenujejo Azawad.
Borci skupine Wagner so v Mali v večjem številu vstopili lansko leto, ko je Varnostni sveta ZN na podlagi zahteve vojaške hunte, ki je znova prevzela oblast v državi, odločil, da se dolgoletna mirovna misija v državi zaključi. Državo je tako zapustilo več tisoč vojakov zahodnih sil.