V zadnjih tednih so ogrožene vrste opic mrtve padale z dreves v mehiških jugovzhodnih tropskih gozdovih. Razlog: huda suša in vročinski valovi po večjem delu države. V zvezni državi Tabasco, kjer bodo po napovedih temperature ta teden presegle tudi do 45 stopinj Celzija, so lokalni mediji že poročali o do 85 smrtnih žrtvah opic vriskačev (howler monkey), ki so na seznamu ogroženih vrst opic. Agencija za civilno zaščito Tabasca je v izjavi čez vikend pripisala smrt opic dehidraciji. O podobnih dogodkih poročajo tudi iz drugih zveznih držav v Mehiki.
V gozdu zunaj mesta Camalcalco v Tabascu so tako prostovoljci zadnje dni pobirali trupla opic, ki so poginile zaradi visokih temperatur. Kasneje so ob lokacije, kjer prebivajo te opice postavili vedra vode in sadja, da bi preprečili nadaljnje pogine. "To se dogaja zato, ker je tako vroče. Že dolgo obiskujem zvezno državo Tabasco in še nikoli tega nisem občutil tako močno kot zdaj," je v ponedeljek glede pogina opic dejal mehiški predsednik Andrés Manuel López Obrador, ki tudi sam prihaja iz Tabasca. "Za živali moramo skrbeti in to bomo tudi storili," je dejal predsednik na svoji redni tiskovni konferenci.
Kasneje v ponedeljek je mehiško okoljsko ministrstvo v izjavi sporočilo, da usklajuje prizadevanja za obravnavo smrti opic, ki jo je pripisalo več možnim razlogom, vključno z "vročinskim udarom, dehidracijo, podhranjenostjo ali škropljenjem pridelkov s strupenimi agrokemikalij".
Mehika se sicer že tedne spopada z ekstremnimi temperaturami. Mehiško ministrstvo za zdravje je sporočilo, da je od začetka vročine (od 17. marca) v Mehiki naštelo že 26 primerov smrti ljudi, ki so umrli zaadi vzrokov, povezanih z vročino. Ekstremno vročino povzročajo podnebne spremembe, ki jih je povzročil človek, v kombinaciji z El Niñom, naravnim podnebnim pojavom, ki vpliva na globalno vreme.