- Foto in video: V helikopterski nesreči umrla iranski predsednik in zunanji minister
- Lenarčič odgovarja kritikom: »Gre preprosto za najbolj temeljno človečnost«
Če je po nesreči na severozahodu Irana, ki je v nedeljo vzela življenja devetih ljudi, vključno s predsednikom Raisijem in zunanjim ministrom Amir-Abdolahianom, za razburjenje v delu evropske javnosti s solidarnostno držo poskrbel evropski komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič, pa so včeraj za še večje presenečenje poskrbele ameriške oblasti. Spomnimo, slovenski komisar Lenarčič se je v nemilosti nekaterih politikov, novinarjev in aktivistov znašel zaradi zapisa na družbenem omrežju X, kjer je naznanil, da je EU Iranu solidarno ponudila pomoč pri iskanju helikopterja. Kritikom, ki so opozarjali, da gre za solidarnost z zločinskim režimom, je nato včeraj odgovoril, da ne gre za nobeno podporo režimu, temveč za »najbolj temeljno človečnost.« Na iransko prošnjo so namreč aktivirali satelitsko kartiranje v okviru sistema EU Copernicus.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
»Iranska vlada nas je prosila za pomoč. Pojasnili smo jim, da bomo zagotovili pomoč, kot bi jo na prošnjo katere koli tuje vlade v takšni situaciji,« pa je na včerajšnji novinarski konferenci pojasnil tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva Matthew Miller. Miller je nato dejal še, da na »koncu, v največji meri iz logističnih razlogov, pomoči nismo uspeli zagotoviti.« Miller je za dvignjene obrvi poskrbel tudi s tem, da je v imenu administracije Joeja Bidna svojcem žrtev izrekel sožalje. Dodal je sicer, da ameriška administracija »ponovno potrjuje podporo iranskemu prebivalstvu in njihovem boju za človekove pravice in temeljne svoboščine.«
Kot je znano, so iranski reševalci v ponedeljkovih zgodnjih jutranjih urah razbitine le uspeli najti, pri čemer jim je pomagal tudi turški brezpilotni letalnik. Iranske oblasti kakršnih koli podrobnosti o morebitnem vzroku nesreče še niso podale, a so k nesreči v največji meri najverjetneje prispevale izjemno slabe vremenske razmere. Tako ameriške kot izraelske oblasti medtem pozorno spremljajo, ali bo Iran prst krivde uperil v ZDA ali Izrael. Obe administraciji sta kakršno koli vpletenost v nesrečo zanikale.