Saif bin Marhan Alketbi

Je skrivnostni kupec lastnika Mercatorja obvod za ruski kapital?

R.T.
3. 11. 2022, 12.39
Posodobljeno: 3. 11. 2022, 13.41
Deli članek:

Vlagatelj Saif bin Marhan Alketbi iz Združenih arabskih emiratov je kupil 43-odstotni delež ruske banke Sberbank v hrvaški skupini Fortenova, ki je tudi lastnica Mercatorja. Kdo je ta skrivnostni poslovnež in kaj se skriva v ozadju?

Profimeda / STA
V nakup deleža Sberbank v Fortenovi bi lahko bili prek Alektbija in Združenih arabskih emiratov vpleten ruskih politični vrh.

Hrvaško družbo Fortenova je slovenski bralec podrobneje spoznal, ko je aprila lani postala večinska lastnica Mercatorja. Takrat so bile na Fortenovo, ki obvladuje praktično celotno prehransko verigo na Hrvaškem, prenesene delnice propadlega Agrokorja, ki je največjega slovenskega trgovca kupil leta 2014.

V sredo je odjeknila novica, da je ruska banka Sberbank svoj 43,4-odstotni delež v Fortenovi prodala vlagatelju iz Združenih arabskih emiratov Saifu bin Marhanu Alketbiju. V Fortenovi so bili presenečeni. »Premoženje Sberbank je pod sankcijami, za takšne posle pa je treba pridobiti dovoljenja pristojnih organov,« je bil njihov prvi odziv. V štabu Saifa Alketbija so bili bolj zadovoljni. Z nakupom tega deleža se »začenja obdobje strateškega vlaganja Saifa Alketbija na Hrvaškem. Prepričani smo, da bo to koristno tako za skupino Fortenova kot za hrvaško gospodarstvo,« so zapisali.

Takoj so se začela poizvedovanja o tem arabskem poslovnežu.

Kdo je Saif bin Marhan Alketbi?

Alketbi je lastnik podjetja Flatrace iz Dubaja, ki je opisano kot »globalno svetovalno podjetje, ki strankam pomaga na področju financ, investicij in managmenta.« Alketbi je predstavljen kot izkušen vlagatelj, ki je leta 2001 diplomiral na Univerzi v Združenih arabskih emiratih, s svojim znanjem ali čim drugim pa je moral očarati univerzo v švicarskem Luganu, kjer so mu podelili častni doktorat s področja ekonomije in upravljanja z državnimi družbami. Njegov sanje? »Doživeti, da Združeni arabski emirati postanejo ena od narazvitejših držav na svetu, Dubaj pa ena od najpomembnejših destinacij«. Tako piše na strani družbe Flatrace. V preteklosti je bil Alktebi vodja urada prestolonaslednika Dubaja, šejka Hamdana bin Mohameda bin Rašida Al Maktuma.

Brez dovoljenja za prodajo?

V Fortenovi niso seznanjeni o prodaji deleža Sberbank. Spomnili so, da prvemu potencialnemu kupcu omenjenega deleža, madžarskemu Indoteku, ni uspelo pridobiti dovoljenj pristojnih organov za izvajanje sankcij, pod katerimi se je znašlo premoženje Sberbank. V drugem poskusu prodaje deleža pokojninskim skladom so dovoljenja pridobili, a so predstavniki nemškega Allianza v nadzornem svetu sklada AZ nakup blokirali. »Po našem vedenju ni bilo izdanih nobenih dovoljenj za prodajo, zato ne vidimo, kako bi lahko sploh prišlo do veljavnega posla. Prav tako po poskusu nakupa s strani pokojninskih skladov ni bilo nobenih skrbnih pregledov družbe. Če so se pri poslu izognili sankcijam, gre za kaznivo dejanje in Fortenova pri tem ni sodelovala.« so bili kritični v hrvaški družbi.

S prodajo ni bila seznanjena niti hrvaška vlada.

Profimedia
Vladimir Putin je 11. oktobra v Sankt Peterburgu toplo sprejel Mohameda bin Zajeda Al Nahjana.

Kaj je v ozadju?

Ker je po vojni v Ukrajini večina ruskih bank v primežu sankcij, ruska poslovna elita išče načine, kako bi zaobšle ekonomsko izolacijo. Združeni arabski emirati so sicer kritični do ruske invazije, vendar niso uvedli sankcij in so ohranili dobre gospodarske povezave z Rusijo, Dubaj pa je postal varna oaza za ruske bogataše.

Nekateri namigujejo, da bi se lahko s prodajo delnic Sberbank v vrednosti okoli 500 milijonov evrov izognili sankcijam in prišli do kapitala. Večernji list izpostavlja, da je nenavadno, da novi vlagatelji sploh niso pregledali poslovanja družbe, v katero vstopajo. Zato ugibajo, če ne gre v primeru Alktebija le za slamnatega kupca, ki je naredil uslugo ruskih prijateljem ali bolje rečeno storitev, saj bo v tem primeru nagrajen s primerno provizijo. Se prek Združenih arabskih emiratov na Hrvaškem širi ruski kapital, se sprašujejo.

Putinovi manevri

To ugibanje dobi na teži, če upoštevamo, da je predsednik Združenih arabskih emiratov Mohamed bin Zajed Al Nahjan pred tremi tedni v Sankt Peterburgu obiskal ruskega predsednika Vladimirja Putina. Alketbi pa je bil tesno povezan s prestolonaslednikom Mohamedom Al Maktumom, ki je v odličnih odnosih s Putinom.

Pred tedni si je za delež Sberbank močno prizadevala hrvaška vlada, a so jih najprej blokirali ustavili sami Rusi, izpeljavo nakupa prek hrvaških pokojninskih skladov pa ustavili v nemški zavarovalnici Allianz, lastnici sklada AZ Fond, poroča spletni portal Necenzurirano. Je torej Putin s pomočjo prijateljev iz Dubaja premagal hrvaškega premierja Andreja Plenkovića v boju za lastništvo hrvaške prehranske verige in Mercatorja?

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu