Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Po dveh letih upadanja spet rast prostih delovnih mest
Čas branja 2 min.

Največ povpraševanja po delovni sili v predelovalnih dejavnostih in gradbeništvu


Ž.F.
STA
18. 5. 2025, 05.45
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

V Sloveniji je bilo letos v prvem četrtletju na voljo okoli 18.700 delovnih mest, kar je 4,8 odstotka več kot v zadnjem četrtletju lani. Gre za prvo povečanje števila prostih delovnih mest po sedmih četrtletjih krčenj. V medletni primerjavi je bil sicer še vedno zabeležen padec, in sicer 8,4-odstoten, izhaja iz podatkov statističnega urada.

delavec
Robert Balen
Med januarjem in koncem marca so delodajalci v gradbeništvu iskali okoli 2800 novih delavcev.

Med januarjem in koncem marca je bilo največje povpraševanje po dodatni delovni sili v predelovalnih dejavnostih. V teh so delodajalci iskali skoraj 3900 novih sodelavcev, sledilo je gradbeništvo (okoli 2800). V večjem obsegu kot običajno so tokrat potrebovali dodatne sodelavce tudi delodajalci v kulturnih, razvedrilnih in rekreacijskih dejavnostih (okoli 360), kar je skoraj trikrat toliko delovnih mest kot četrtletje prej.

V opazovanem četrtletju je bilo zasedenih 797.800 delovnih mest ali skoraj 6000 manj kot v četrtletju prej. Upad je bil najizrazitejši v predelovalnih dejavnostih (za skoraj 2300 manj) ter strokovnih, znanstvenih in tehničnih dejavnostih (za približno 950 manj).

Število zasedenih delovnih mest upada od prvega četrtletja lani, ko je z nekaj manj kot 810.700 doseglo najvišjo vrednost, odkar na statističnem uradu spremljajo ta podatek.

Najvišja stopnja prostih delovnih mest v drugih raznovrstnih poslovnih dejavnostih

Stopnja prostih delovnih mest se je tako nekoliko zvišala, in sicer na ravni trimesečja za desetinko odstotne točke na 2,3 odstotka. Najvišja, 4,9-odstotna, je bila v drugih raznovrstnih poslovnih dejavnostih, sledila sta gostinstvo s 4,4 odstotka in gradbeništvo s 4,2 odstotka.

Pri delodajalcih z 10 ali več zaposlenimi je stopnja znašala 1,9 odstotka, s čimer je bila za desetinko odstotne točke višja kot v predhodnem četrtletju. Najvišja, 5,0-odstotna, je bila v drugih raznovrstnih poslovnih dejavnostih, sledila sta gradbeništvo in gostinstvo – pri obeh je bila enaka, 2,3-odstotna.

Pri medletni primerjavi trendi negativni

Statistični urad je ob tem opozoril, da iz podatkov izloča vplive sezone in koledarja, da je časovna vrsta najbolj primerljiva. »Še posebej to velja za prvo četrtletje, saj je velika noč drseči praznik, kar pomeni, da ima lahko vpliv na prvo ali drugo četrtletje. Kljub rahlemu povečanju števila in stopnje prostih delovnih mest v opazovanem četrtletju so bili trendi pri vseh treh ključnih statistikah v primerjavi z istim obdobjem lani negativni,« so navedli v uradu.

Postregli so še z medletno primerjavo. Število prostih delovnih mest se je v prvem četrtletju medletno zmanjšalo za 8,4 odstotka. Največji upad povpraševanja po dodatni delovni sili je bil v gradbeništvu (približno 1000 manj).

prosta delovna mesta
Statistični urad
Stopnja prostih delovnih mest v Sloveniji, desezonirani podatki.

Število zasedenih delovnih mest je v medletni primerjavi nazadovalo pod 800.000. Pod to mejo je bilo nazadnje pred skoraj tremi leti, v drugem četrtletju leta 2022. V primerjavi z lanskim prvim četrtletjem je bilo zasedenih za okoli 10.100 delovnih mest manj, pri čemer jih je bilo približno polovica v predelovalnih dejavnostih (upad za nekaj več kot 5000).

Tudi stopnja prostih delovnih mest se je na medletni ravni znižala, in sicer skupno za dve desetinki odstotne točke. Najbolj je upadla v gostinstvu, za 1,3 odstotne točke. Nižja je bila na osmih od 18 področij dejavnosti.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.