Neformalni vrh

Iskanje miru v Ukrajini: bi tja lahko odšli tudi slovenski vojaki?

S.R./G.G.
17. 2. 2025, 13.49
Posodobljeno: 17. 2. 2025, 18.49
Deli članek:

V posameznih državah članicah EU se vrstijo kritični odzivi potezo francoskega predsednika Emanuella Macrona, ki danes na neformalnem srečanju o Ukrajini v Parizu gosti peščico evropskih voditeljev.

Šimen Zupančič
Slovenski vojak

Francoski predsednik Emmanuel Macron je v zadnjih dnevih na hitro sklical izredni vrh o Ukrajini, ki danes poteka v Parizu, a je nanj povabil zgolj izbrano druščino, voditelje nekaterih najmočnejših evropskih držav. To je izzvalo buren odziv nekaterih držav članic, ki niso prejele vabila. Na dogajanje se je že odzval premier Robert Golob, ki je dejal, da srečanje v Parizu vidi predvsem kot srečanje vplivnih evropskih članic zveze Nato.

Glede zadeve je pred novinarje danes stopil tudi državni sekretar za mednarodne zadeve ter nacionalno in mednarodno varnost Vojko Volk"O tem sem danes govoril tudi s predsednikom Evropskega sveta Antonijem Costo. Slednji je zagotovil, da nas bo po srečanju v Parizu seznanil z nadaljnjimi koraki, tudi o možnem sklicu izrednega zasedanja Evropskega sveta. Slovenija zagovarja čimprejšnje premirje in začetek pogajanj o trajnem in pravičnem miru," je že pred Volkom poudaril Golob.

Volk je med drugim poudaril, da so razmere resne, a niso dramatične in niso nepričakovane. Poudaril je, da naokoli kroži veliko idej in pobud, zlasti tiste iz ZDA pa niso ravno harmonične. Tudi odzivov je po njegovih besedah veliko, precej manj pa je usklajenosti. Tudi Volk je izpostavil, da je Golob danes Costo pozval k poenotenju evropskih stališč, zlasti glede tega, kako doseči trajni mir v Ukrajini.

Po besedah Volka se Slovenija nagiba k temu, da bi do izrednega vrha prišlo čim prej, saj je do rednega vrha še precej daleč. Srečanje v Parizu tako ocenjujejo predvsem v tej luči. Sicer pa je stališče Goloba naslednje. Kakršna koli odločitev bo pozneje sprejeta na izrednem ali rednem vrhu, mora EU poslati sporočilo o enotnosti ter na podlagi svojih temeljnih načel o pomoči Ukrajini pred rusko agresijo, zlasti ker je evropska javnost zaradi razmer zaskrbljena.

Sa. R.
Državni sekretar za mednarodne zadeve ter nacionalno in mednarodno varnost Vojko Volk.

Za odločitve o napotitvi vojakov še prezgodaj 

Citypark vabi vse ljubitelje glasbe na Valentinov sejem

Ekipa

Valentinov Groove v Cityparku: sejem »vinilk«, DJ nastopi in nagradna igra

Kar zadeva ugibanja o napotitvi vojakov v Ukrajino, kjer bi služili kot mirovniki, je Volk poudaril, da je za kaj takega še veliko prezgodaj. Razprava o tem je po njegovem mnenju v tem trenutku lahko le načelna. Volk kot najpomembnejši korak vidi v odločitvi o pospešenem vstopu Ukrajine v Evropsko unijo. "Mislim, da je to možno in potrebno." Ob tem je izpostavil, da je članstvo tako želja Ukrajine kot ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega. Kot ključno vidi tudi razpravo o ukrajinskem članstvu v Natu, čemur niso naklonjeni v ZDA. Kot je poudaril Vovk, bi bilo to članstvo nepovratno, tako bo zagotovo predmet razprave in pa pogajalska pozicija v okviru mirovnih pogajanj.

Treba bo sprejemati tudi odločitve glede financiranja vojne in varnostnih zagotovil, ki bodo sprejemljive tako za Ukrajino kot EU. Ob tem je poudaril, da je Slovenija v tem trenutku v dobri finančni kondiciji, kar pa ne velja za vse evropske države, zlasti "ta velike."

Vsi smo v istem čolnu

Na pospešeno zunanjepolitično dogajanje se je odzvala tudi slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon. Izpostavila je, da Slovenija podpira pravičen mir v Ukrajini, ki si ga je težko predstavljati brez sodelovanja Ukrajine. Strinja se s premierjem Golobom, da se morajo evropski voditelji pogovarjati skupaj, saj bomo in smo »vsi v istem čolnu, vsi bomo morali dvigovati roko, se odločati, ali pošlijati vojake na bojišča ali plačevati«. Prepričana je, da mora Evropa nastopiti »enotno in samozavestno«. »Če Ukrajine ni za mizo, če Evrope ni za mizo, je to lahko zelo nevarna smer,« poudarja zunanja ministrica, ki je dodala, da Slovenija ne bo sprejela ničesar, kar bi bilo Ukrajini vsiljeno.

Sašo Švigelj
Slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon meni, da lahko gre za nevarno smer, če Ukrajin in EU ni za pogajalsko mizo.

Strinja se, da je prišel čas za akcijo, saj si ljudje zaslužijo poenoteno stališče Evropske unije in to čim prej na izrednem ali rednem vrhu EU. Trenutno je na mizi več stvari, o katerih se je treba pogovarjati skupaj. Ostaja namreč veliko odprtih vprašanj, med drugim tudi znotraj zveze Nato glede vprašalnika, ki ga je državam poslal Washington, je dodala Fajon.

Sašo Švigelj
Slovenski premier Robert Golob.

Zanimivosti

telovadba, motivacija
Za več motivacije

V vsakdan preprosto vključite telesno aktivnost

Limone
Brezhibna oblačila

Trik z limono bo rešil vaše majice pred madeži deodoranta

krema za roke, nega rok
Brez gub in starostnih peg

Nasveti za mladostno kožo, ki jim morate slediti vsak dan

1aaafinal1AAA1final_LOW
Zanimivosti

Idilično bivanje ob vznožju Šmarne gore

spanje
Spočiti in naspani

Izločite najpogostejše motilce spanca

Cvrtje, krofi
Odpadki

Kaj boste storili z oljem, ki bo ostalo po cvrtju krofov?