Kam na testiranje?

Na pohodu spolno prenosljive bolezni, največ primerov gonoreje in sifilisa v ljubljanski regiji

S.R.
16. 2. 2025, 06.00
Deli članek:

Podobno kot v drugih evropskih državah tudi v Sloveniji v zadnjih letih beležimo porast primerov nekaterih spolno prenosljivih okužb. Tako pri gonoreji kot pri sifilisu prednjačijo zlasti moški.

Profimedia
Ker simptomi spolno prenosljivih okužb pogosto ostanejo skriti, je modro razmisliti o testiranju.

Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) je pred dnevi postregel s skrb vzbujajočimi podatki glede porasta primerov spolno prenosljivih bolezni v Evropi. Glede na podatke iz leta 2023 v oči bode zlasti stanje na področju sifilisa in gonoreje, pri obeh spolno prenosljivih okužbah namreč v zadnjem desetletju beležimo skokovito rast. Leta 2023 je bilo denimo v Evropi potrjenih skoraj 100.000 primerov gonoreje, za kar 300 odstotkov več kot leta 2014. Pri sifilisu na drugi strani beležimo 100-odstotno povečanje glede na leto 2014.

Najbolj pogosta spolno prenosljiva okužba v Evropi še vedno ostaja klamidija, a se število primerov ne povečuje tako hitro kot pri gonoreji in sifilisu. Pri ECDC so obenem poudarili, da k vse višjim številkam najverjetneje veliko prispeva obširnejše testiranje za spolno prenosljivimi okužbami, a to zagotovo ni edini razlog, saj na porast predvidoma vpliva tudi vse bolj tvegano spolno življenje, vključno z manj pogosto uporabo kondomov.

Kakšno je stanje v Sloveniji?

Glede na poročilo Spolno prenesene okužbe v Sloveniji v letu 2023, ki so ga januarja letos objavili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje, se med Slovenci pojavlja razmeroma veliko spolno prenosljivih okužb, zlasti »genitalnih bradavic in drugih okužb s humanimi papilomavirusi (HPV) ter okužb z bakterijo Chlamydia trachomatis (klamidijskih okužb).« Tako je bilo leta 2023 v Sloveniji prijavljenih 1332 primerov spolno prenosljivih okužb, med katerimi pa ni bilo okužbe s HIV, hepatitisom B in hepatitisom C. Z 238 primeri so na prvem mestu genitalne bradavice.

NIJZ
Prijavne incidence spolno prenesene klamidijske okužbe, gonoreje, genitalnih bradavic in zgodnjega sifilisa, skupaj in po spolu.

Gonoreja v Sloveniji

Kar zadeva gonorejo, je bilo leta 2023 stanje nekoliko boljše kot leto pred tem. Potrdili so 273 primere, kar je za 18 odstotkov manj kot leta 2022, a še vseeno približno petkrat več kot pred desetletjem. Kot so pojasnili na NIJZ, je v zadnjih letih rast števila primerov posledica porasta te okužbe med moškimi, zlasti tistimi, ki imajo spolne odnose z drugimi moškimi. Kar 226 primerov so namreč potrdili pri moških in »le« 47 pri ženskah. Ob tem so kljub temu izpostavili, da se je v letih 2021 in 2022 število primerov gonoreje »izrazito povečalo« tudi med ženskami, zlasti tistimi, ki so stare med 20 in 24 let.

NIJZ
Število prijavljenih primerov gonoreje pri moških, ki so poročali o vsaj enem moškem spolnem partnerju v zadnjih treh mesecih pred postavitvijo diagnoze, med vsemi prijavljenimi primeri pri moških.

Glede na posamezno regijo bivanja so med prijavljenimi primeri najvišjo incidenco gonoreje zabeležili v ljubljanski regiji. Gre za skupne podatke o obeh spolih. Zgolj v primeru žensk je bila namreč incidenca najvišja v koprski regiji.

grawe, zavarovanje, zavarovalnica, zivljenjsko-zavarovanje

Gospodarstvo

Vas zanima edinstvena priložnost s stabilnimi donosi in nizkim tveganjem?

Sifilis v Sloveniji

Po podatkih NIJZ smo v Sloveniji leta 2023 potrdili tudi 78 primerov zgodnjega sifilisa, kar dvakrat več kot leta 2022 in največ v zadnjem desetletju. Velika večina primerov, kar 69, je bila potrjena pri moških. Tudi pri sifilisu je izrazit porast opaziti pri moških, ki imajo spolne odnose z drugimi moškimi. Med 69 moškimi jih je namreč kar 50 potrdilo, da so imeli najmanj enega spolnega partnerja v zadnjih treh mesecih pred postavitvijo diagnoze. V zadnjih desetih letih je sicer število prijavljenih primerov zgodnjega sifilisa nihalo od najnižjega 23 leta 2014 do najvišjega 78 leta 2023.

NIJZ
Primeri zgodnjega sifilisa pri vseh moških in pri moških, ki so poročali o vsaj enem moškem spolnem partnerju v zadnjih treh mesecih pred postavitvijo diagnoze,

Na NIJZ so pojasnili še, da so v letu 2023 v Sloveniji potrdili tudi dva primera poznega sifilisa in 22 primerov neopredeljenega sifilisa. Kar zadeva incidenco po regiji bivanja, je bila ta tudi v primeru sifilisa najvišja v ljubljanski regiji.

Na NIJZ ob tem opozarjajo, da podatki o prijavljenih primerih ne odražajo dejanskega stanja v družbi, saj lahko nekatere spolno prenosljive okužbe pogosto potekajo brez bolezenskih znakov in težav, zaradi česar okuženi ne poiščejo zdravstvene oskrbe. Obenem v nekaterih primerih, ko je prepoznana okužba, ta ni etiološko razjasnjena, kot je lahko v primerih izcedka iz sečnice pri moškemu, ali pa zdravniki številnih prepoznanih spolno prenosljivih okužb preprosto ne prijavijo.

Kje se je možno testirati?

Ker simptomi spolno prenosljivih okužb pogosto ostanejo skriti, ali pa se razvijejo zelo pozno, je modro razmisliti o testiranju. V Sloveniji je na voljo kar nekaj različnih možnosti, ki so v veliki meri odvisne od tega, na katero spolno prenosljivo bolezen se posameznik želi testirati. V posameznih primerih treba seči tudi v žep. Pomembno je tudi vprašanje anonimnosti.

V prvi vrsti se še vedno priporoča testiranje, na katerega posameznika z napotnico napoti osebni zdravnik ali ginekolog. Slednji svojemu pacientu nato odvisno od testiranja izda napotnico bodisi za dermatovenerološko kliniko, infekcijsko kliniko, zavod za transfuzijsko medicino bodisi katero od splošnih bolnišnic v regiji.

Ob tem se je možno na infekcijski kliniki v Ljubljani ter na oddelku za nalezljive bolezni in vročinska stanja v UKC Maribor brezplačno in anonimno testirati zgolj na HIV ter hepatitis B in C, pri čemer se je treba na testiranje predhodno naročiti.

Nekoliko več možnosti imajo razumljivo moški, ki imajo spolne odnose z moškimi. Tem je brezplačno in anonimno testiranje na voljo pri društvu Legebitra. Testirajo se lahko na HIV, hepatitis B in C ter tudi sifilis.

Testiranje omogočajo tudi nekatere zasebne klinike in ginekološke ambulante, a gre za samoplačniško storitev. Na voljo so testiranja za vse najpogostejše spolno prenosljive okužbe, kot so HIV, hepatitis, klamidija, gonoreja in sifilis. Prav tako samoplačniško testiranje omogočajo večje splošne bolnišnice.

Zanimivosti