Kot je navedel Arso, lahko danes in v naslednjih dnehv večjem delu Slovenije pričakujemo preseganja dnevne mejne vrednosti PM10. "Visoke ravni so posledica povečanih izpustov in vremenskih razmer, ki zadržuje onesnažen zrak v nižinah. Izboljšanje kakovosti zraka pričakujemo v četrtek," so zapisali na Arsu in dodali, da predlagajo redno spremljanje izmerjenih urnih vrednosti delcev PM10 oziroma indeksa kakovosti zunanjega zraka ter prilagoditev aktivnosti na prostem skladno s priporočili Nacionalnega inštituta za javno zdravje.
Urne ravni delcev lahko spremljate TUKAJ. Med 10. in 11. uro dopoldan je bila največja izmerjena urna vrednost delcev v Kranju (92 µg/m3), sledili so Zagorje (79), Trbovlje (78) in Ljubljana Bežigrad (73). Med 14. in 15. uro je bil spet na neslavnem prvem mestu Kranj (96), drugo Zagorje (76) in tretja ljubljanski Bežigrad ter Vič (71).
Včeraj je bila najvišja dnevna vrednost delcev PM10 izmerjena na Viču v Ljubljani, znašala je 80 µg/m3, v Zagorju je bila vrednost 78, v ljubljanskem Bežigradu pa 77. Mejna vrednost je bila 50.
Kaj so delci PM10?
Delci PM10 (in PM2,5) so mikroskopsko majhni drobci trdne ali tekoče snovi, ki so razpršeni v zraku. Delci med drugim vključujejo prah, dim, saje, delce iz obrabe pnevmatik ter cestišča, delce prsti. Delci PM10 so delci z velikostjo od 0 do 10 mikrometra. Učinek delcev na naše zdravje in okolje je odvisen od njihove velikosti in sestave. Manjši delci so zdravju bolj škodljivi.
Glede na izvor se delci PM10 in PM2,5 uvrščajo med primarne in sekundarne delce.
Primarni delci so posledica neposredne emisije prahu v zrak, na primer iz izpuha vozila pri izgorevanju dizelskega goriva, iz dimnika pri kurjenju lesa, premoga.
Sekundarni delci nastajajo kot posledica kemijskih reakcij med predhodniki sekundarnih delcev, kot so: dušikovi oksidi (NOx), žveplov dioksid (SO2), amonijak (NH3) in nemetanske hlapne organske snovi (NMVOC). Med sekundarne delce štejejo tudi delci, ki so se odložili na tla in se ponovno dvignejo v zrak, na primer kot posledica prometa ali vetra (resuspenzija delcev).
Zanimivosti
Zelena jeklenka vedno nagrajuje
Na delce so lahko vezane številne škodljive in strupene snovi, na primer težke kovine (kadmij, arzen, barij, svinec, cink, živo srebro, nikelj). Takšni delci so bolj toksični in povzročijo močnejšo vnetno reakcijo v organizmu, policiklični aromatski ogljikovodiki (PAH): nekateri od njih so rakotvorni in poškodujejo dedni material.
Ranljive skupine
Posebej naj bodo v takih razmerah pozorni in se izogibajo bivanju zunaj ljudje iz ranljivih skupin, to so dojenčki in otroci, starejši, ljudje z boleznimi dihal, srca in žilja, sladkorni bolniki.
Kako ravnati v primeru povečanega onesnaženja zraka?
Nacionalni inštitut za javno zdravje priporoča upoštevanje navodil za ravnanje prebivalcev ob povišanih ravneh delcev glede na stopnjo onesnaženosti zraka. Navodila so sledeča: omejimo fizične aktivnosti, zlasti na prostem. Bivalne prostore (doma) učinkovito prezračujemo, ko je onesnaženost zraka v dnevu najnižja. Prostore, kjer je večje število ljudi (npr. šole, uradi), zaradi omejevanja širjenja akutnih okužb dihal učinkovito prezračujemo čim večkrat.
Če imamo vgrajene prezračevalne sisteme, v njih uporabljajmo za delce visoko učinkovite HEPA filtre. V zaprtih prostorih ne kadimo in ne prižigamo sveč. Bodimo pozorni na simptome in znake, kot so kašelj ali pomanjkanje sape. To so opozorila, da je treba fizične napore zmanjšati. Kronični pljučni (astma, KOPB) in srčno-žilni bolniki naj redno jemljejo predpisano terapijo, pri roki pa naj imajo tudi zdravila za hitro lajšanje napadov oziroma poslabšanj.
Pospešen srčni utrip, pomanjkanje sape ali neobičajna utrujenost lahko napovedujejo resno poslabšanje osnovne bolezni. V takih primerih naj hitro poiščejo zdravniško pomoč.