Surs

Kje je v slovenskem šolstvu zaposlenih največ honorarcev

S.R./STA
9. 2. 2025, 13.39
Posodobljeno: 9. 2. 2025, 13.39
Deli članek:

Število pedagoških honorarnih delavcev na visokošolskih zavodih se vsako leto povečuje, medtem ko se na višjih strokovnih šolah zmanjšuje. V študijskem letu 2023/24 je bila med vsemi honorarnimi delavci osmina zaposlena na višjih strokovnih šolah, preostali pa na visokošolskih zavodih, ugotavljajo na republiškem statističnem uradu (Surs).

Jure Kljajić
Fotografija je simbolična.

Po podatkih Sursa se je število honorarnih delavcev v študijskem letu 2023/24 v primerjavi s predhodnim na visokošolskih zavodih povečalo za 12,1 odstotka, na višjih strokovnih šolah pa zmanjšalo za 1,3 odstotka. V zadnjih petih letih je število honorarno zaposlenih na visokošolskih zavodih zraslo za skoraj polovico, medtem ko je na višjih strokovnih šolah upadlo za več kot četrtino, kažejo podatki.

Visokošolski zavodi in višje strokovne šole so v omenjenem študijskem letu honorarno zaposlili skupno 6969 pedagoških delavcev, od tega jih je bilo 43 odstotkov redno zaposlenih. Razmerje med moškimi in ženskami honorarno zaposlenimi je bilo približno enako (prvih je bilo 3540, drugih pa 3429).

spar, nakupi, nakupovanje, trgovina, prihranek, popust, ugodnosti, akcija, kartica-zvestobe

Gospodarstvo

Privarčujte, ko nakupujete: 6 nasvetov za pameten obisk trgovine

Med honorarnimi delavci, ki niso bili redno zaposleni na visokošolskih zavodih, je bilo več žensk kot moških, in sicer za šest odstotnih točk, medtem ko je bilo na višjih strokovnih šolah več moških kot žensk (12 odstotnih točk).

Na visokošolskih zavodih je bilo v študijskem letu 2023/24 med honorarnimi delavci, ki niso redno zaposleni, 56 odstotkov tistih z najvišjo stopnjo izobrazbe in 44 odstotkov tistih z dokončano 2. stopnjo izobrazbe. Med honorarnimi delavci, ki niso redno zaposleni na višjih strokovnih šolah, jih je 48 odstotkov imelo visokošolsko izobrazbo 2. stopnje, 30 odstotkov najvišjo stopnjo izobrazbe in 22 odstotkov visokošolsko izobrazbo 1. stopnje.

Na visokošolskih zavodih je bilo v primerjavi z višjimi strokovnimi šolami med tistimi, ki na njih niso bili redno zaposleni, precej več takih, ki so bili redno zaposleni drugje (pri prvih štiri petine, pri drugih dve tretjini).

Ravno obrnjeno je bilo s honorarno zaposlenimi upokojenci, saj je bil delež teh na višjih strokovnih šolah višji kot na visokošolskih zavodih (v prvih so predstavljali četrtino, v drugih pa šestino), še kažejo podatki Sursa.