Zaslišanje in izgon

Iz Srbije izgnali slovensko državljanko, ki je sodelovala na delavnicah

S.R./STA
23. 1. 2025, 17.14
Posodobljeno: 23. 1. 2025, 18.35
Deli članek:

Med udeleženci na delavnici v Beogradu, ki jih je v torek zaslišala srbska policija in nato nekatere med njimi izgnala iz države, je tudi slovenska državljanka.

Profimedia
V Srbiji že več mesecev potekajo študentski protesti.

Kot smo že poročali, je pet hrvaških državljank, predstavnic nevladnih organizacij, ki so v Beogradu sodelovale na delavnicah v organizaciji fundacije Erste Stiftung, noč na sredo preživelo na beograjski policiji. Zjutraj so jih deportirali iz Srbije in jim za eno leto prepovedali vstop v državo.  Na delavnicah v ponedeljek in torek je sodelovalo približno 15 oseb iz Hrvaške, Romunije, Slovenije, Bosne in Hercegovine ter Severne Makedonije. Srbska policija naj bi skupno izgnala 13 udeležencev.

Med udeleženci, ki so bili v torek zaslišani na policijski postaji, je bila tudi slovenska državljanka, je danes potrdilo slovensko zunanje ministrstvo. "Državljanka ni zaprosila za konzularno pomoč in je po naših informacijah že zapustila Srbijo. S strani srbskih organov o incidentu zaenkrat nismo bili uradno obveščeni," je še sporočilo ministrstvo.

Hkrati je poudarilo, da bo slovensko veleposlaništvo v Beogradu, skupaj s predstavništvi drugih članic EU, katerih državljani so bili udeleženi v incidentu, zbralo informacije, preučilo dogodek in se na podlagi ugotovitev v okviru svojih pristojnosti po potrebi tudi odzvalo.

Medtem Zagreb v protestni noti Beogradu zaradi incidenta zahteva pojasnilo in izraža oster protest zaradi ravnanja v primeru petih hrvaških državljank. Hrvaško zunanje ministrstvo pa je zaradi incidenta svojim državljanom danes svetovalo, naj odložijo vsa nenujna potovanja v Srbijo.

V Evropski komisiji "zaskrbljeni"

Na vse skupaj so se danes odzvali tudi v Evropski komisiji, kjer so nad dogodkom izrazili zaskrbljenost. To so vrednote, ki niso le bistvo EU, temveč tudi prihodnosti Srbije kot države kandidatke in njenih državljanov, so poudarili v Komisiji. Izpostavili so še, da je treba ukrepe, sprejete v interesu nacionalne varnosti, izvajati v skladu s srbskim pravnim redom ter evropskimi in mednarodnimi standardi človekovih pravic. "Ti ukrepi ne bi smeli omejevati svoboščin posameznikov, vključno s tujimi državljani," so dodali.