Sledila je deportacija

Policija v Beogradu vdrla v hotel in priprla udeležence delavnice, na kateri so bili tudi Slovenci

D.K.
22. 1. 2025, 17.25
Posodobljeno: 22. 1. 2025, 17.45
Deli članek:

Pet hrvaških državljank, predstavnic nevladnih organizacij, ki so v Beogradu sodelovale na delavnicah v organizaciji fundacije Erste Stiftung, je večji del noči preživelo na beograjski policiji. Zjutraj so jih deportirali iz Srbije in jim za eno leto prepovedali vstop v državo.

Hrvoje Jelavič/Pixsell/Bobo
Fotografija je simbolična.

Kot je za Jutarnji list povedala umetnostna zgodovinarka Ana Kovačić iz Zagreba, ki je sodelovala na delavnicah, so te potekale dva dni, v ponedeljek in torek, in na njih je sodelovalo približno 15 oseb iz Hrvaške, Romunije, Slovenije, Bosne in Hercegovine ter Severne Makedonije.

Po zaključku delavnic so se udeleženci včeraj zvečer odpravili na pijačo, okoli 23.30 pa vrnili v hotel. "V avli so nas pričakali moški v civilu, ki so nam na hitro pokazali značke in povedali, da so "policisti za tujce" ter da moramo z njimi na postajo. Na nobeno vprašanje nam niso odgovorili, rekli so, da to ni njihova dolžnost. Nič nam ni bilo jasno, odvzeli so nam dokumente in nam naročili, naj počakamo v avli," je dogajanje opisala Kovačićeva. Po približno eni uri so se moški vrnili in začeli voziti udeležence delavnic na postajo. 

V odločbi, ki so jim jo izdali, so kot razlog za deportacijo navedeni "razlogi za zaščito varnosti Republike Srbije in njenih državljanov". O dogodku sta bila obveščena hrvaška vlada in ministrstvo za zunanje zadeve.

"Mene so odpeljali skupaj z dvema kolegicama. Res nas je bilo strah, saj so nas moški brez uniform peljali dve ulici stran in nas prosili, naj vstopimo v neoznačeno vozilo. Nismo vedele, kdo so, niso odgovarjali na nobena vprašanja in nismo vedele, kam gremo. Ne vem, kaj bi storila, če bi bila sama," pripoveduje Kovačić. V avtomobilu jim je eden od njih povedal, da imajo nalog za privedbo, in namignil, da je ena od organizacij, katerih predstavniki so sodelovali na delavnici, "sumljiva".

"Potisnili so nam nek dokument v cirilici in zahtevali, da ga podpišemo"

"Privedli so nas na postajo, kjer je že bila večina naših kolegov z delavnic. Vodili so jih na zaslišanje, ki je trajalo po eno uro. Kasneje so mi povedali, da so jih spraševali, katero srednjo šolo so končali, katero fakulteto, za katere organizacije delajo, kdo jih financira, o čem je bila delavnica, kaj so tam konkretno počeli, ali so se srečali s kom v Beogradu in zakaj," še pravi Kovačićeva. Ko je prišla na vrsto s kolegicama iz Hrvaške, je bila ura že skoraj štiri zjutraj. Poklicali so jih v sobo, vendar jih niso nič spraševali, saj se je bližala menjava izmene.

"Potisnili so nam nek dokument v cirilici in zahtevali, naj ga podpišemo. Povedala sem, da cirilico slabo berem, in jih prosila za prevod, česar niso želeli storiti. Rekli so, da nam niso dolžni ničesar povedati, in da v dokumentu piše, da "ogrožamo varnost Republike Srbije", da moramo v 24 urah zapustiti državo in da imamo prepoved vstopa v Srbijo za eno leto," je pojasnila.

Izčrpana in utrujena je dokument podpisala, saj je želela samo oditi, kot pravi, tako iz postaje kot iz Srbije.

Največ težav so imeli Romuni

"Preplavi te jeza zaradi nemoči, v kateri se nenadoma znajdeš. Na koncu nas niso hoteli peljati nazaj v hotel, vrnili smo se s taksijem. V hotelu smo se vsi zbrali in si izmenjali izkušnje. Vsem se je zgodilo isto, zdi pa se mi, da je bilo najtežje Romunom, ki jezika ne razumejo, policisti pa so zelo slabo in neradi govorili angleško. Romuni res niso razumeli, kaj se dogaja, hkrati pa so bili zelo površno seznanjeni z aktualnimi dogodki v Srbiji," pripoveduje.

Večina udeležencev je tako ali tako načrtovala, da danes zapusti Srbijo, in Kovačićeva je že imela vozovnico za avtobus. Medtem ko so se z njo pogovarjali, je bila na poti. "Kontaktirali so nas iz našega veleposlaništva v Beogradu, ki ve za primer in nam je ponudilo pomoč. Prav tako so nas poklicali iz fundacije Erste Stiftung, katerih predstavniki so Beograd zapustili že včeraj, zato sploh niso vedeli, kaj se je zgodilo. Tudi oni izvajajo določene ukrepe in so prosili vse udeležence, naj napišejo poročilo," je še dejala Kovačićeva.

Podobne delavnice so že potekale tudi v Beogradu

Program takšnih delavnic za območje nekdanje Jugoslavije, srednje in vzhodne Evrope Erste izvaja od leta 2015, Kovačićeva pa na leto sodeluje na štirih do petih takšnih dogodkih. To ni prvič, da so se odvijali v Beogradu.

"Naše veleposlaništvo v Beogradu je v stalnem stiku s hrvaškimi državljani, ki so sodelovali na delavnicah, in jim stoji ob strani. Po informacijah, ki jih imamo, je vseh pet oseb zapustilo Srbijo brez nadaljnjih zapletov, kar je v tem trenutku najpomembnejše," je za Jutranji list povedal Tomislav Lendić, tiskovni predstavnik ministrstva za zunanje zadeve. Dodal je, da razmišljajo o nadaljnjih ukrepih.