Kot je znano, je vlada zaradi nepremišljenega novega sistema omrežnine zahtevala spremembe in začasno vrnitev na star sistem, družba Eles pa je že predstavila svojo analizo novega sistema. Med drugim namesto petih predlagajo tri časovne bloke ter še nekatere druge spremembe. Danes je saga okoli omrežnine dobila novo poglavje. Včeraj se je iztekel tudi rok, ki ga je vlada agenciji za energijo postavila za spremembo metodologije.
Na novinarski konferenci sta svoje predloge za spremembo metodologije predstavila Mervar in Kumer.
Kumer je poudaril, da vlada še naprej ocenjuje, da metodologija ni skladna niti s strateškimi cilji države niti z nekaterimi "evropskimi direktivami in priporočili Acerja." Obenem prinaša dodatne finančne obremenitve, kaznovalna je zlasti do tistih, ki so sami že investirali v bolj čiste, zelene in energetsko učinkovite oblike energije. Dejal je še, da so agenciji večkrat posredovali argumente, ki govorijo zoper to metodologijo, a da "do danes ostajajo preslišani." Ob tem je izpostavil, da so določene dogovorjene moči povsem nesorazmerne in nepravične, tudi na škodo šibkih odjemalcev, to je gospodinjskih odjemalcev. Za te je metodologija tudi nepraktična in preveč zapletena. Agenciji je očital še, da je, čeprav je vse skozi naznanjala, da bo javnost ustrezno obveščala o samem sistemu, tudi po uvedbi novega sistema, se to ni zgodilo. Ministrstvu se po besedah Kumra zdi tudi popolnoma nesprejemljiva odsotnost postopnega uvajanja, da bi se nanjo lahko ljudje navadili.
"Med ljudmi je veliko nejevolje," je še poudaril in dodal, da prejemajo tudi sporočila ob dvigu stroškov "dobesedno ekscesne narave." Na ministrstvu tako vztrajajo, da je treba pristopiti k popravku metodologije. Kumer je dejal še, da bodo pri tem spoštovali tako slovensko kot evropsko zakonodajo. "Ne drži, da vlada nima nobenih pristojnosti, ima pa omejene." Kumer je zatrdil še, da bo vlada nedvomno pozvala k razrešitvi tistih članov nadzornega sveta, ki niso samostojno odstopili.
Minister je naznanil še, da bo vlada predlagala ublažitev "ekscesnih dvigov" omrežnine pri posameznih skupinah odjemalcev, in sicer se kot najbolj smiselna možnost kaže, da bi odjemalce v visoki sezoni delno ali v celoti oprostili plačila stroška za moč za najdražji časovni blok.
Kumer je sklenil, da je cilj jasen: "Zagotoviti sistem, ki bo podpiral čiste tehnologije, spodbujal trajnostne investicije in omogočil pravično energetsko tranzicijo za vse."
Mervar za manjše razlike med tarifami po časovnih blokih, spremembo je možno uvesti takoj
Mervar je najprej ponovil, da ima Slovenija eno najnižjih omrežnin v EU, predvsem gospodarstvo in tudi gospodinjstva. Zato podpira reformo omrežnine, vendar takšno, da vsak plača toliko kot koristi oz. obremenjuje elektroenergetsko omrežje.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Direktor Elesa je poudaril, da nov sistem omrežnine ne odraža dejanskega stanja, ne upošteva, da se je v letih 2022 do danes v Sloveniji postavilo veliko novih sončnih elektrarn. Zato predlagajo uvedbo treh časovnih blokov delovnih dni in dveh v dela prostih dnevih. Mervar je ob tem izpostavil, da se zavzema, da porabniki plačujejo po dejanski porabi in da se tarife "sharmonizirajo", da ne bo tako velikih razlike med najvišjo in drugimi tarifami. Pri izračunu je treba upoštevati tudi več konic porabe v vsakem od blokov pri določanju moči.
Eles tako predlaga, da bi bilo med delavniki smiselno uvesti tri različne časovne bloke. Blok 1 bi bil v času jutranje (od 7.00 do 10.00) in večerne konice (od 17.00 do 22.00), blok 2 v času manjše obremenitve sistema (od 11.00 do 16.00) ter blok 3 v nočnem času (od 0.00 do 6.00 in od 23.00 do 24.00). Tarifa v bloku 1 bi bila najvišja, tista v bloku 2 nekoliko nižja ter tista v bloku 3 najnižja.
S stališča tarif po Elesovi oceni ni smiselno razlikovati med višjo in nižjo sezono, saj da za zdaj ni tehnologij, ki bi uporabnikom omogočali premik porabe med sezonami.
Če bi prehod na star sistem obračunavanja omrežnine, k čemur je decembra agencijo za energijo pozvala vlada, terjal več kot pol leta časa, pa je spremembo časovnih blokov in tarif mogoče uvesti takoj, je povedal Mervar.
Gibanje Svoboda z zakonom nad anomalije
Pozneje so o omrežninah na novinarski konferenci spregovorili tudi v poslanski skupini Svoboda. Vodja poslanske skupine Nataša Avšič Bogovič je naznanila, da pripravljajo zakon, s katerim bodo naslovili vse anomalije v sistemu obračunavanja omrežnine. Z njim želijo poskrbeti, da prebivalstvo "zaradi nestrokovnega sprejetja tega akta ne trpi posledic." Tudi Avšič Bogovič je potrdila, da bo vlada prihodnji teden državnemu zboru predlagala razrešitev treh članov sveta agencije za energijo, nato bo državni zbor odločal tudi o predlogu za imenovanje novih članov. Poslanka Svobode je poudarila še, da bodo zakon pripravljali na podlagi številk in da bodo s pripravo pohiteli.
Da je pri tej "novi omrežnini vse narobe" in da "take omrežnine nima nihče v Evropi," pa je poudaril poslanec Svobode Miroslav Gregorič. Agencija je po njegovih besedah tarifne postavke za moč "vzela nekje iz neba," formule za izračun pa so netransparentne in brez obrazložitev uteži. Obenem je agencija uporabila stare podatke, ko je bilo sončnih elektrarn še zelo malo, kar je po njegovih besedah glavni vir napak.
Godina govori o "nedopustni socializaciji stroškov"
Direktorica agencije Duška Godina kljub vsemu vztraja in še vedno zagovarja strokovnost novega sistema omrežnine, vključno z dvema sezonama in opredelitvijo tarif, saj se s tem upošteva konične obremenitve omrežja. Zapisala je, da so sklepi vlade s 23. decembra lani - s katerimi ta med drugim poziva k vzpostavitvi starega sistema omrežnine in k odstopu članov sveta agencije - neposreden poskus vplivanja na odločanje neodvisnega regulatornega organa. Sklepi so tudi vsebinsko nesprejemljivi, saj skušajo doseči, da bi agencija upoštevala tržne interese, kar evropska direktiva izrecno prepoveduje. Stari sistem omrežnine je namreč energetsko intenzivnim podjetjem in proizvajalcem električne energije nalagal nesorazmerno majhen del stroškov omrežja, poudarja Godina.
"Z vrnitvijo starega načina obračuna omrežnine bi dopustili nedopustno socializacijo stroškov uporabe omrežja in odjemalce neenakopravno obravnavali," pravi. Ob tem opozarja na nelogičnost in neizvedljivost sklepov vlade, saj z odstopom dveh članov sveta agencije, ki lahko edini znova uveljavi stari sistem omrežnine, ni sklepčen, hkrati pa vlada poziva k spreminjanju akta o omrežnini, ki naj bi bil razveljavljen. Agencija sicer pozdravlja strokovne predloge morebitnih popravkov in sprememb metodologije, a opozarja, da jih bo lahko svet agencije obravnaval šele, ko bo znova sklepčen. Vlado poziva, naj DZ nemudoma predlaga tri nove strokovno neodvisne člane sveta ter naj preneha z izvajanjem političnega pritiska na regulatorja, "tudi če se to maskira v strokovne analize".