Dogajanje na nebu

Kaj je medikan, pred katerim svarijo, in kakšno nevarnost predstavlja?

S.R.
14. 10. 2024, 17.03
Posodobljeno: 14. 10. 2024, 19.14
Deli članek:

Leslie, nekdaj orkan, zdaj le še tropska nevihta, ki pa je lahko še vedno nevarna, nadaljuje svojo pot po Atlantiku. V nasprotju s prvotnimi pričakovanji Iberskega polotoka danes še ni dosegla, a se bo to zgodilo v noči na torek oziroma v torek zjutraj.

NOAA
Orkan Leslie je na poti čez Atlantik oslabel v tropsko nevihto.

Španski in portugalski meteorologi svarijo pred obilnim deževjem, pri čemer naj bi jo najhuje odnesla Andaluzija. Opozorili so še, da bodo izdatne pošiljke padavin deležna tudi turistična letovišča, kot so Marbella, Malaga in Sevilla. »Od ponedeljka do petka bo po vsej državi nestanovitno vreme s plohami, ki jih bodo občasno spremljale nevihte, v prvih dneh zlasti na jugozahodu polotoka.«

Iberski polotok sta že pred Lesliejem obiskala nevihta Benerice in orkan Kirk. Oba so spremljali močni vetrovi, nevihte in tudi toča. Benerice, ki danes slabi in se premika proti Maroku, bo zdaj štafetno palico predala Leslieju. Kot so pojasnili v španski meteorološki službi Aemet, bo ta povečana nevihtna aktivnost skupaj z višinskim grebenom v Sredozemlju vplivala na vetrovni stržen oziroma višinske vetrove in povzročila »nestabilne razmere v atmosferi.«

Kot smo že poročali, Leslie na vreme v Sloveniji ne bo imel neposrednega vpliva, a bo po napovedih hrvaških meteorologov nad zahodno Sredozemlje prodrla manjša količina nestabilnega zraka, zaradi česar je možen tudi nastanek medikana, sredozemskega ciklona, ki spominja na orkan.

Neurje.si/DWD
Temperatura morja je na zahodu in jugu Sredozemlja še vedno visoka, pojasnjujejo na portalu Neurje.si.

Kaj je medikan?

O tem, kaj je to medikan, so se danes razpisali ljubiteljski vremenarji na portalu Neurje.si. Po njihovih pojasnilih je temperatura morja »na zahodu in jugu Sredozemlja še vedno visoka,« kar »nudi dobre pogoje za razvoj plitvih ciklonskih območij.«

Kar zadeva medikan, gre za meteorološki izraz, ki se uporablja za »opis nevihte oziroma ciklonskega območja tropskih značilnosti, ki nastane v Sredozemskem morju ali njegovi okolici,« so pojasnili. Dodali so, da so te nevihte podobne orkanom, vključno z močnimi vetrovi in močnimi padavinami, vendar so »običajno šibkejše od tropskih ciklonov, ki se pojavljajo v tropskih območjih.«

»Medikan pogosto nastane jeseni, ko se topla voda Sredozemskega morja sreča s hladnejšim zrakom nad kopnim, kar lahko povzroči nastanek močnih neviht, ki lahko povzročijo poplave in druge vremenske katastrofe. Medikan se lahko razvije, ko se vdori hladnega zraka premaknejo daleč proti jugu nad Sredozemsko morje. Čeprav nižjo atmosfero segreva topla voda, zgornja atmosfera ostaja hladna, kar povečuje razliko v navpičnem temperaturnem gradientu – hitrost spreminjanja temperature z višino – in nestabilnost. Konvekcija se lahko razvije v bližini središča že obstoječega hladnega jedra in območja nizkega tlaka. Sčasoma lahko sproščena latentna toplota, ki jo prenaša konvekcija, spremeni ciklon v toplo jedro s povezanimi tropskimi značilnostmi.«

Na portalu so izpostavili še, da medikani v Sredozemlju niso zelo pogost pojav, lahko pa se zgodijo »večkrat na leto, predvsem jeseni, ko so razmere za njihov razvoj najbolj ugodne.« Tako niso tako pogosti kot tropske nevihte ali orkani v tropih, je pa zaradi podnebnih sprememb možno pričakovati, da se bosta »pogostost in intenzivnost medikanov v prihodnosti povečala, kar bo lahko pomembno vplivalo na obalne regije Sredozemlja.« Opozorili so še, da lahko v prihodnjem tednu »ob potencialnem nastanku medikana obilne padavine prizadenejo Grčijo.«