Humani papiloma virus (HPV) je eden najpogostejših spolno prenosljivih virusov, ki prizadene oba spola in lahko povzroči različne oblike raka. Najbolj znan je njegov vpliv na nastanek raka materničnega vratu, vendar lahko povzroči tudi druge vrste raka, vključno z rakom penisa, zadnjika in ustno-žrelnega predela. Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) se večina spolno aktivnih ljudi vsaj enkrat v življenju okuži s HPV, vendar okužba pogosto ostane neopažena, saj simptomi niso vedno prisotni. Kljub temu pa lahko okužba z virusom privede do resnih zdravstvenih posledic, tudi več let po stiku z virusom.
Okužba z določenimi tipi HPV je najbolj povezana z nastankom raka materničnega vratu, ki je eden najpogostejših rakov pri ženskah po vsem svetu. Pri moških lahko HPV povzroči raka penisa, zadnjika in nekatere vrste raka v ustno-žrelni votlini, kar pomeni, da je virus nevaren za oba spola. Poleg tega so okužbe lahko asimptomatske, kar pomeni, da okužene osebe ne vedo, da prenašajo virus, s čimer se povečuje tveganje za širjenje okužbe. Zato je cepljenje proti HPV ključnega pomena za zmanjšanje tveganja te bolezni.
Brezplačno cepljenje proti HPV za mlade do 26. leta
Cepljenje proti HPV je učinkovito sredstvo za preprečevanje okužbe in njenih resnih posledic, predvsem raka. Od danes do 18. oktobra bodo v zdravstvenih domovih po vsej Sloveniji organizirani dnevi cepljenja proti HPV, ki bo brezplačno za vse mlade do dopolnjenega 26. leta. Cepljenje je del razširjenega programa, ki želi povečati precepljenost mladih in s tem zmanjšati pojavnost rakavih obolenj, povezanih s HPV.
Zdravstveni delavci pozivajo mlade, naj izkoristijo to priložnost za zaščito pred okužbo. Cepljenje proti HPV je najučinkovitejše, če se izvaja pred začetkom spolne aktivnosti, vendar je koristno tudi za starejše mladostnike in odrasle do 26. leta starosti. NIJZ poudarja, da lahko cepivo prepreči večino rakov, povezanih z okužbo s HPV, vključno z rakom materničnega vratu, ki je najpogostejša posledica okužbe s tem virusom pri ženskah.
HPV in tveganje za zdravje
Virus lahko poleg raka povzroči predrakave spremembe in genitalne bradavice pri obeh spolih. Tveganje za razvoj raka se povečuje, če okužba ostane nezdravljena, saj se rakave spremembe razvijejo počasi, vendar so posledice lahko hude. Redni zdravstveni pregledi, kot so PAP-testi pri ženskah, so ključni za odkrivanje predrakavih sprememb, vendar je cepljenje najučinkovitejši način za preprečevanje okužb z visoko tveganimi tipi HPV. Čeprav ne more popolnoma preprečiti okužb s HPV, cepivo znatno zmanjšuje tveganje za okužbe z najnevarnejšimi tipi virusa, ki povzročajo raka.
Razvoj cepljenja proti HPV v Sloveniji
V Sloveniji je bilo cepljenje proti HPV prvič uvedeno leta 2009, za dekleta v šestem razredu osnovne šole. Takrat je bila precepljenost precej nizka, vendar se je sčasoma povečala, saj so starši in mladi postajali bolj ozaveščeni o tveganjih, povezanih z okužbo. Leta 2020 je bilo cepljenje uvedeno tudi za dečke, kar je pomemben korak k zagotavljanju enakosti med spoloma pri zaščiti pred virusom. Zdaj, z brezplačnim cepljenjem za vse mlade do 26. leta, bo cepljenje dostopno širši populaciji, kar bo pripomoglo k precepljenosti in boljši zaščiti pred rakom.
Kako poteka cepljenje in zakaj je pomembno
Cepljenje proti HPV je najučinkovitejše, če se izvede pred prvim spolnim stikom, vendar je učinkovito tudi pozneje. NIJZ navaja, da lahko cepljenje prepreči do 90 odstotkov vseh primerov raka, ki jih povzroča HPV, zato je zelo pomembno, da se ga udeleži čim več mladih. S povečanjem precepljenosti lahko dosežemo tudi zmanjšanje širjenja virusa v populaciji, kar prispeva k zaščiti celotne družbe.
Zdravstveni domovi po Sloveniji so ta teden v polni pripravljenosti. Vsi, ki še niso bili cepljeni in so mlajši od 26 let, so vabljeni, da se prijavijo na cepljenje v svojem zdravstvenem domu. Pomembno je, da čim prej poskrbite za zaščito, saj je okužba s HPV zelo pogosta, posledice pa so lahko resne. Starši in mladi se lahko na spletnih straneh zdravstvenih domov pozanimajo o podrobnostih cepljenja in urnikih.
Okužbo s HPV je težko odkriti, vendar jo je mogoče preprečiti
Okužbo s HPV je težko odkriti, saj simptomi pogosto niso očitni, zato mnogi okuženi tega sploh ne vedo. Ko pa se simptomi pojavijo, so lahko posledice že resne. Zdravljenje okužb s HPV običajno vključuje zdravljenje predrakavih sprememb ali odstranjevanje genitalnih bradavic. Pri ženskah redni brisi materničnega vratu (PAP-testi) pomagajo zgodaj odkriti spremembe, ki bi lahko vodile v raka. Preventivni pregledi so izjemno pomembni, vendar cepljenje ostaja ključno za dolgoročno zaščito.
Cepljenje proti gripi – prav tako brezplačno
Poleg cepljenja proti HPV se v oktobru začne tudi sezona cepljenja proti gripi. NIJZ priporoča cepljenje proti gripi vsem, ki želijo zaščititi sebe in svoje bližnje pred to boleznijo. Gripa lahko prizadene vsako osebo, vendar so najbolj ogroženi starejši, otroci, nosečnice in osebe z oslabljenim imunskim sistemom.
Cepljenje proti gripi bo tudi letos brezplačno za določene skupine, kot so starejši in osebe z večjim tveganjem za zaplete, vendar se lahko cepijo vsi, ki želijo zmanjšati možnost okužbe z gripo. Gripa se hitro širi, zlasti v zimskih mesecih, zato je cepljenje najboljša zaščita pred hudimi zapleti, ki jih lahko povzroči ta bolezen.