Viroza

V šolskih klopeh spet (skoraj) vsi učenci

Saša Dragoš
25. 9. 2024, 22.00
Deli članek:

Ravnateljica Osnovne šole Idrija Ivica Vončina je potrdila, da so se v ponedeljek k pouku oziroma delu vrnili skoraj vsi učenci in sodelavci, ki so prejšnji teden oboleli za trebušno virozo. V petek jih je manjkalo kar pol oziroma 320. Na NIJZ ne morejo potrditi, kateri virus je povzročil bolezen. Sklepajo, da ne izvira iz pitne vode v Idriji ali hrane v šoli.

Saša Dragoš
V idrijski šoli so za trebušno virozo vsi oboleli kratkotrajno in brez posledic.

»Za širjenje virusa in obolevanje v idrijski osnovni šoli smo izvedeli iz medijev,« je povedala zdravnica Tatjana Frelih, vodja enote za nalezljive bolezni v novogoriški enoti Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Idrija sicer spada pod zdravstveno regijo Ljubljana, a tudi tam o šolski »epidemiji« niso bili obveščeni. Pomembno je, da so se po petkovem vrhuncu obolevnosti ta teden vrnili k pouku oziroma delu skoraj vsi od kar 32o učencev in sodelavcev, ki so bili odsotni iz šole zaradi gastroenteritisa oziroma trebušne viroze.

Prijava viroze je zakonita obveznost

»Danes je v šoli spet vse tako kot pred začetkom obolevanja za trebušno virozo minuli ponedeljek. V vsakem oddelku sicer manjka kakšen učenec, a to je pri nas običajno. Tudi za včerajšnja odhoda v centra šolskih in obšolskih dejavnosti so se odločili vsi učenci,« je povedala ravnateljica OŠ Idrija Ivica Vončina. Dodala je, da so pred mnogimi leti že imeli podobno število odsotnih, a se tedaj vest prek medijev ni razširila po vsej državi.

Zdravnica Tatjana Frelih je potrdila, da je v četrtek 200, v petek pa 320 obolelih in iz šole odsotnih vsekakor tako visoka številka, da bi bilo treba o tem seznaniti javnost oziroma obvezno NIJZ. »Po zakonu o nalezljivih boleznih je prijava takega širjenja viroze zakonita obveznost,« je poudarila. »Ker se nihče od staršev ni odločil, da bi nam poslal v analizo vzorec blata, ne moremo zanesljivo potrditi vrste virusa. Sklepamo, da je šlo za ta čas najpogosteje prisoten norovirus,« je dodala zdravnica.

Na srečo vsi z blagim potekom bolezni

»Sin je zaradi bruhanja in driske ležal dva dni, a se je že drugi dan počutil veliko bolje. Še blažje znake viroze smo imeli preostali člani družine,« je povedala mama obolelega, ki ne želi biti imenovana.

»Norovirus, o katerem sicer ne morem govoriti s stoodstotno gotovostjo, ne povzroča hude bolezni. Nevaren pa je lahko za dojenčke in starejše. Značilno je, da se širi kot požar. Bistveno za vse obolele je, da se hidrirajo,« je povedala Tatjana Frelih.

V idrijski šoli so za trebušno virozo vsi oboleli kratkotrajno in brez posledic. Zato na NIJZ s precejšno gotovostjo sklepajo, da množičnega obolenja nista zakrivila ne onesnaženje v pitni vodi ne hrana v šoli. »Če bi šlo za slednja vzroka, bi oboleli vsi, ki uporabljajo onesnaženi vodni vir, oziroma vsi, ki se prehranjujejo v šoli. Množično obolenje je skoraj zanesljivo posledica hitrega širjenja virusa z medsebojnimi kontakti,« je zaključila zdravnica Frelih.