Golob je dejal, da so evropske države enotne v obsodbi ruske agresije, osebno pa je frustriran, ker sedi v dvorani Varnostnega sveta, ki ne more ukrepati glede največje regionalne vojne v zadnjem času.
"Varnostni svet je Ukrajino pustil na cedilu," je dejal Golob in nadaljeval, da Ukrajina tudi v času, ko padajo bombe, ni pustila na cedilu mednarodne skupnosti.
Golob zagotovil nadaljevanje slovenske podpore Ukrajini
"Ostala je aktivna članica ZN in solidarna z drugimi. Osebno lahko pričam, da ko se je Slovenija pred letom dni soočala s katastrofalnimi poplavami, kakršnih še ni bilo, je Ukrajina naredila nekaj, kar Slovenija ne bo nikoli pozabila," je dejal Golob in omenil konvoj pomoči ter več kot 50 članov ekipe za posredovanje v izrednih razmerah, ki so pomagali.
"Ko je bilo to najbolj pomembno, nam je Ukrajina pomagala. Za Slovenijo je jasno, da če bo zmagala Rusija, bodo zmagale tudi kršitve Ustanovne listine ZN. Svet bo manj varen in ceno bodo plačali vsi," je dejal. Slovenija po njegovih besedah noče biti del takšnega sveta in preprečili bomo, da to postane nova normalnost tudi v Palestini in drugje na Bližnjem vzhodu.
Trajen mir je mogoč le ob upoštevanju Ustanovne listine ZN, je dejal Golob in dodal, da je v takšno vizijo vredno verjeti. "Slovenija bo stala z Ukrajino, dokler ne doseže vizije pravičnega miru, in vemo, da nam bo Ukrajina stala ob strani, če jo bomo potrebovali," je sklenil Golob.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Vodenje zasedanja je v pričakovanju ruskih ugovorov začel veleposlanik Samuel Žbogar, ki je zavrnil kritike ruskega veleposlanika Vasilija Nebenzije zaradi formata zasedanja in povabila predstavnikov držav, ki niso članice Varnostnega sveta, na čelu z Ukrajino in nekaterimi evropskimi državami.
Slovenija dala prazne obljube
Nebenzija je dejal, da zahodne države zastrupljajo ozračje, ker so ukrajinskemu predsedniku Volodimirju Zelenskemu dale "koncertni oder", slovensko predsedstvo pa je dovolilo nastope 11 držav, ki da z Ukrajino nimajo opravka. Slovenijo je obtožil, da je ob prevzemu predsedovanja dala prazne obljube glede upoštevanja pravil. Zato je napovedal, da ne bodo poslušali napadov na njegovo državo.
Žbogar mu je odvrnil, da je njegove ugovore vzel na znanje, zavrnil kritike o kršenju kriterijev in predal sedež Golobu, ki je odprl zasedanje in dal besedo generalnemu sekretarju ZN Antoniu Guterresu.
Ta je poudaril, da ruska agresija na Ukrajino jasno krši mednarodno pravo in Ustanovno listino ZN, ceno pa plačuje civilno prebivalstvo. Ostro je obsodil vse napade na civiliste in civilne objekte s katerekoli strani in zagotovil, da bodo ZN nadaljevali z delom pri pomoči Ukrajincem s humanitarnimi potrebščinami in obnovo.
Dejal je, da je v dveh letih in pol v Ukrajini umrlo 11.000 civilistov, ZN zagotavljajo pomoč 6,2 milijona ljudem, pomoč pa jih potrebuje skupaj 50 milijonov. Donatorje je pozval k zagotavljanju sredstev, posvaril pred zaostrovanjem retorike in dejanj okrog jedrskih objektov v Zaporožju in ruskem Kursku in dejal, da nadaljevanje vojne povečuje globalne napetosti v času, ko svet potrebuje sodelovanje.
Zavzel se je za pravičen in celovit mir v skladu z mednarodnim pravom, Ustanovno listino ZN in resolucijami Generalne skupščine. Varnostni svet ZN resolucij ne more sprejeti, ker ima Rusija v njem pravico do veta.