Član Državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi Aljaž Leban je za STA pojasnil, da so z deaktivacijo, ki je potekala po vnaprej pripravljenem načrtu in analizi, začeli po končani evakuaciji. Bombo so premaknili v izkopano luknjo, obloženo z dodatnim materialom, da v primeru detonacije ne bi prišlo do prevelikih poškodb.
Nato sta pripadnika državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi s prilagojenim orodjem z bombe odvila vžigalnik. Pri tem sta pazila, da nista uporabila prevelike sile. Ko sta odvila vžigalnik, so izvlekli še detonator, s tem pa je bila bomba onesposobljena. "Imamo plašč bombe z eksplozivom, ločeno od vžigalnega sistema," je pojasnil končni izkupiček intervencije.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Vodja evakuacije Simon Vendramin je v izjavi za medije pojasnil, da je ta potekala nemoteno, brez zapletov. Za organizacijo so imeli po njegovih besedah na voljo en dan, kar je zahtevalo veliko truda. Prebivalcem se je zahvalil za upoštevanje navodil. Zahvalil se jim je tudi načelnik Policijske postaje Nova Gorica Sejad Jušić. Policija v času evakucije ni ugotovila niti enega prekrška. "Vse je potekalo tako, kot je bilo dogovorjeno," je poudaril.
Poveljnik Civilne zaščite RS Srečko Šestan se je zahvalil vsem sodelujočim pri deaktivaciji. V intervenciji je na slovenski strani meje sodelovalo 123 oseb, med njimi pripadniki Civilne zaščite, gasilci, policisti, taborniki in člani Rdečega križa Slovenije.
"Iskrena zahvala in moj osebni poklon vsem, ki so sodelovali pri sami operaciji ... da smo zadevo hitro in učinkovito spravili pod streho," je poudaril župan Nove Gorice Samo Turel. "Veselim se že nadaljnjega sodelovanja s kolegi s sosednje strani meje, vendar ne ob tovrstnih akcijah, ob kakšni bolj sproščeni," je dodal.